www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
24 Wrzesień 2018 Poniedziałek - 14 Muharram 1440   
Strona odwrotna

Czy jest dozwolone opóźniać iftar?

Jeśli jest się pewnym, że czas wieczorny się rozpocząl, to najpierw daktylem, solą, albo czymś takim jak woda zakańcza się poszczenie i potem robi się salat. Można też szybko zjeść jedzenie i później zrobić salat. Jednak z tego względu, że na stole jest dużo różnego jedzenia, można spóźnić się na salat. Dlatego też lepiej jest, jak najpierw zrobi się salat, a potem pomalu je się jedzenie. Jeśli nie jest się pewnym, czy czas wieczorny się rozpocząl, to najpierw powinno się zrobić salat. Jeśli później zrozumie się, że czas jeszcze się nie rozpocząl, to salat odrobić jest możliwe. Jednak nim czas rozpocznie się zje się, to post zostanie przerwany, stanie się nieważny. W tym momencie go nadrobić nie będzie możliwe.

Ostatnim czasem śpieszenia się jest zobaczenie gwiazd. A to jest mniej więcej pól godziny po rozpoczęciu się czasu wieczornego. Hadis szerif glosi: „Robiący iftar nim zobaczy się gwiazdy, postępuje z moją sunną.” (Ibni Hibban)

Jeśli dobrze zrozumie się, że slońce zaszlo, to najpierw wypowiada się Euzu i Besmele i mówi się iftar dua: „Allahumme ja wasi'al-magfireh igfirli we li-walidejje we li-ustazijje we lil-muminine wel muminat jewme jekumulhisab.” Po zjedzeniu jeden, dwóch kęsów mówi się: zehebezzama' webtelletil-uruk ve sebetel-edżr inszaallahu Teala i rozpoczyna jedzenie.

Znaczenie iftar dua jest takie: Czas glodu minąl. Nadszedl czas, żeby do naszych żyl dotarla woda. Inszaallah otrzymamy nagrodę od Allaha.


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies