www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
5 Luty 2019 Wtorek - 30 DzemazyjjelAwwal 1440   
Strona odwrotna

Sposób zachowania się podczas czytania Świętego Koranu

Święty Koran powinno się brać na stojąco. Nagrywanie Świętego Koranu na kasetę, plytę, dyskietkę lub CD jest takim samym czynem jak pisanie go na papierze. Te nagrania są pośrednikiem w poznaniu i nauce go na pamięć. Nagrywanie z tym zamiarem na kasetę, plytę itp. jest zezwolone. Powinno się traktować te nagrania z szacunkiem jak księgę Świętego Koranu. Nie powinno się czego innego na nich nagrywać, klaść czegokolwiek na nich, trzymać bez ablucji, klaść pomiędzy innymi kasetami i plytami, wlączać w miejscach rozrywki, gier, zabawy. Magnetofonu lub adapteru, z którego slucha się Święty Koran nie powinno się zanosić tam, gdzie otwarcie się grzeszy i nigdy z niego sluchać tego, co jest brzydkie i zakazane. Radio podczas sluchania Świętego Koranu powinno się postawić wysoko. Podczas sluchania nie powinno się rozmawiać, cokolwiek innego robić, powinno się usiąść naprzeciwko Kyble (kierunku obowiązującego podczas salat, w stronę Mekki). Rozpoczynając czytanie jakiejkolwiek sury lub ajetu powinno się wypowiedzieć Euzu, kończąc zaś Sadakallahul-azym. Tak mówil też nasz Prorok (niech pokój będzie z nim), co znaczy Wielki Allah powiedzial prawidlowo, tak mówiono od czasu zwanego Asr-y Saadet (okres szczęścia za czasów szanownego Proroka) i mówi się obecnie. Powinno się uprzednio dokonać ablucji. Jeśli odczuje się w sobie, że zaczyna się czytać na pokaz lub jest się przeszkodą innym w dokonywaniu salat, to powinno się czytać po cichu. Jest lepiej, gdy znający na pamięć czyta patrząc na Mushaf, ponieważ wtedy oczy też czczą Allahu Teala. Powinno się czytać Święty Koran ladnym glosem i zgodnie z tedżwid. Przed czytaniem Świętego Koranu powinno się zastanowić nad wielkością zsylającego go nam Allahu Teala, kogo slowa są wypowiadane. Święty Koran nie można dotykać będąc bez ablucji. Czytając nie powinno się myśleć o czymś innym.

Uwaga-1: Nie powinno się wyciągać nóg naprzeciwko księgi Świętego Koranu i książek religijnych (poza wypadkiem, gdy znajdują się one wysoko). Powiedziane jest, że dobrze jest, by w celu zyskania dobra i urodzaju posiadalo się w domu Święty Koran, jeśli nawet się go nie czyta. (Fetawa Hindijje)

Odrzucenie zniszczonego, nie nadającego się do czytania Świętego Koranu, owinięcie nim czegoś innego, używanie w innym celu jest znieważaniem go, grzechem. Jeśli jest się pewnym, że w ziemi, w której się go zakopie, a przed odkopaniem jej tam on spróchnieje, to można go zakopać. Jeśli tego się nie zrobi, to by uratować go od znieważania powinno się spalić i zakopać lub wrzucić do morza, rzeki.

Uwaga-2: Święty Koran zostal napisany w j. arabskim. W innym języku napisany nie nazywa się Świętym Koranem. Nie ma możliwości napisania go literami lacińskimi lub innymi, ponieważ te litery nie mają odpowiedników wszystkich liter ze Świętego Koranu. Z tego względu też chcąc umieć czytać Święty Koran i recytować sury potrzebne do salatu powinno się je nauczyć nie z liter lacińskich, lecz z islamskich od kogoś, kto je dobrze zna.

Uwaga-3: Każdy muzulmanin powinien nauczyć się prawidlowo na pamięć tyle ze Świętego Koranu, ile potrzebne jest mu podczas salat. Pierwszym pytaniem z wiary w świecie pozagrobowym będzie salat. Jeśli rozrachunek z niego przejdzie się latwo, to ma się też nadzieję, że na pozostale pytania również się odpowie. Z tego względu powinno się w jak najkrótszym czasie nauczyć się prawidlowo wypowiadać sury i modlitwy potrzebne do salat.


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies