www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
4 Pażdziernik 2018 Czwartek - 24 Muharram 1440   
Strona odwrotna

Sedżda sehw (w przypadku pomylki i zapomnienia)

Jeśli wykonujący salat pominie świadomie lub zapomni jakąś czynność, która należy do fard, to jego salat nie zostanie zaakceptowany. Jeśli zapominając pominie jakąś czynność, która jest wadżib, to jego salat nie zostanie unieważniony, jednak będzie musial wykonać sedżdę sehw. Świadomie nie wykonujący sedżdy sehw albo świadomie pomijający jedną z czynności należących do wadżib, to wadżb będzie dla niego ponownie wykonać ten salat. Jeśli go nie wykona, to popelni grzech. W przypadku opuszczenia sunny nie trzeba wykonywać sedżdy sehw. Sedżdę sehw wykonuje się w przypadku opóźnienia fardu lub opuszczenia i opóźnienia wadżibu.

Jeśli w salacie zdarzy się, że trzeba będzie wykonać kilka sedżd sehw, to wystarczy wykonanie tylko jednej. Jeśli imam pomyli się, to podążający za nim również będą musieli wykonać sedżdę sehw. Jeśli podążający za imamem sam się pomyli, to nie wykonuje sedżdy sehw.

Aby wykonać sedżdę sehw recytuje się tehyjjat i po przekazaniu selamu w jedną stronę robi się dwie sedżdy, siada i recytując dua Tehyjjat, Salli i barik, Rabbena kończy się salat. Można też wykonać sedżdę sehw po przekazaniu w obie strony selamu albo nie przekazują go wcale.

Okoliczności, które wymagają wykonanie sedżdy sehw:

1. Wstać w miejscu, w którym należy siedzieć.

2. Siedzieć w momencie, w którym należy wstać

3. Recytować po cichu, gdy wymagane jest recytowanie na glos.

4. Recytować glośno, gdy wymagane jest recytowanie po cichu.

5. Recytować Święty Koran, gdy powinno się recytować dua.

6. Recytować dua w miejscu recytowania Świętego Koranu, np. zamiast sury Fatiha recytować Ettehyjjatu. W tym przypadku zachodzi pominięcie sury Fatiha.

7. Nie skończywszy salat przekazać selam.

8. Recytować zamm surę w trzecim i czwartym rekacie salatu fard.

9. Nie recytować zamm sury w dwóch pierwszych rekatach fardu.

10. Nie wykonać tekbirów w salacie ijd (bajram, świątecznym).

11. Nie recytować kunut dua w salacie witr.
Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies