www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
3 Sierpień 2018 Piątek - 21 Zilkade 1439   
Strona odwrotna

Noc Kadir

Noc Kadir jest w miesiącu Ramadan. Która to jest noc nie jest ostatecznie wiadome. Nasi uczeni powiedzieli: „Aprobata Allahu Teala jest ukryta w posluszeństwie, kara w grzechach, środkowy salat w pięciu porach salatu, ewlija wśród ludzi, Noc Kadir w miesiącu Ramadan.”

W takim razie, żeby zyskać aprobatę Allahu Teala, nie powinno się traktować żadnego dobrego uczynku jako blahostkę. Z powodu ukrycia kary wśród grzechów nie powinno się traktować żadnego grzechu jako malego, żeby nie stracić środkowego salatu powinno się robić pięć salatów na czas, ze względu na to, że ewlija jest ukryty wśród ludzi, powinno się wszystkich dobrze traktować, a każdą noc w Ramadanie powinno się znać jako Noc Kadir.

„Szukajcie Nocy Kadir w ostatnich dziesięciu nocach Ramadanu tych, co są pojedyncze, jak 21, 23, 25, 27 i 29 lub ostatniej nocy. Mającemu nadzieję, że zyska nagrodę, spędzając na ibadet Noc Kadir, zostaną grzechy wybaczone.” (I. Ahmed)

Imam a’zam (rahmetullahi alejh) poinformowal, że wiele razy Noc Kadir trafila na 27. noc Ramadanu. Biorąc pod uwagę tą hadis szerif: „Spędzający noc na robieniu ibadet w noc, która trafila na Noc Kadir, zyska nagrodę jakby spędzil Noc Kadir na czczeniu Allahu Teala,” a także to, że Noc Kadir bardzo często zaszla 27. nocy, jeśli spędzi się tą noc na ibadet, to nawet jak nie będzie tej nocy Nocy Kadir, to zyska się wielką nagrodę.

Prorok Muhammed (sallallahu alejhi we sellem ) powiedzial do czlowieka, który pytal się o Noc Kadir: „Tego roku Noc Kadir byla w pierwszym dniu Ramadanu. Ty spędź na ibadet 27. noc Ramadanu! 27. noc Ramadanu spędzającemu na robieniu ibadet zostanie dane tyle nagród za hadż, umre, szehid i gazi, ile ma wlosów na swoim ciele.” Komuś innemu powiedzial: „Tego roku Noc Kadir minęla, jednak 27. noc Ramadanu spędzaj na robieniu ibadet. Zyskasz nagrodę, jaką zyskuje się za Noc Kadir. Nie bądź pozbawiony orędownictwa.” Powiedzial do blogoslawionej Ajsze: „Byla 13. nocy. Jeśli pominęlaś Noc Kadir, to zyskasz 27. noc. Jeśli tą noc spędzisz na ibadet, to jako prowiant na drogę do ahiret tej nocy zrobiony ibadet ci wystarczy.”

Jeśli będzie się postępowalo biorąc pod uwagę to, że każda noc może być Noc Kadir, to trafi się na Noc Kadir. Każdego dnia powinno się przynajmniej to robić:

1-Podczas salatu nocnego jako sure zammy wypowiadać Surę Kadir.

2-Powinno się wypowiadać dua dla Nocy Kadir: Allahumme inneke afuwwun kerimun tuhybbul afwe fa’fu anni, co znaczy: Mój Rabbi, jesteś wybaczający, wielki, lubisz wybaczać, mnie też wybacz.

3-Czytać 1-2 strony ze Świętego Koranu.

4-Czytać z ilmihal 1-2 strony.

5-Dawać jalmużnę, jeśli jest ona nawet mala.

6-W ostatniej jednej szóstej nocy robić dwa rekaty salatu , czytać silsile-i alijje, poręczając się na szacunek tych uczonych robić dua.

7-Ze względu na to, że noc i dzień jest wartościowa, wykorzystać też dnie.

Oznaki Nocy Kadir: noc jest jasna i spokojna, nie jest ani za gorąco ani za zimno, nie ma chmur, deszczu i wiatru. Następnego dnia rano slońce będąc czerwone wschodzi bez promieni. Są uczeni, którzy mówią, że w Noc Kadir nie uslyszy się szczekania psów. Ubejd bin Omer opowiedzial, że byl w Noc Kadir na morzu i gdy napil się z niego wody, to nie byla slona, lecz slodka i smaczna.


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies