www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
16 Maj 2019 Czwartek - 11 Ramadan 1440   
Strona odwrotna

Rozrachunek i Waga (Mizan)

W Ahiret będzie się przepytywanym i rozliczanym z czynów na ziemi. Do każdego czlowieka przyleci jego zeszyt czynów. Prawidlowym i dobrym muzulmanom przyjdzie on z prawej strony, zaś niewierzącym, zlym ludziom z tylu lub z lewej strony. W tym zeszycie będzie znajdowalo się wszystko male i duże to, co czlowiek zrobil źle i dobrze, otwarcie lub po kryjomu. Anioly Kiramen Katibin wyjawią nieznane czyny poprzez wiedzę Allahu Teala i poinformowanie przez organ, którym ten grzech zostal uczyniony. Ze wszystkiego będzie się przepytywanym i rozliczanym. Za wolą Allahu Teala każda tajemnica zostanie ujawniona. Zadawane będą pytania: Aniolowie, co robiliście w niebie i na ziemi ? Prorocy, w jaki sposób poinformowaliście o prawach Allahu Teala i o zasadach boskich religii ? Wszyscy ludzie, w jaki sposób podporządkowaliście się prorokom, jak postąpiliście z zeslaną wam religią ? W jaki sposób uważaliście na prawa istniejące pomiędzy wami ? W mahszer zostaną wynagrodzeni i obdarzeni darami posiadający wiarę, dobre uczynki i ladny charakter. Ludzie zlego charakteru, zlych czynów zostaną ciężko ukarani. Nasz blogoslawiony Prorok glosil (wg Tirmizi), że „w Dniu Kyjamet wszystkim zadawane będą te cztery pytania: gdzie spędzilo się życie, jak postępując spędzilo się mlodość, gdzie i jak zdobylo się majątek i jak się go używalo, czy postępowalo się zgodnie z poznaną nauką, czy też nie ?”

Poprzez sprawiedliwość Allahu Teala za niektóre male grzechy też zostanie się ukaranym. Allahu Teala wybaczy poprzez Swoją laskę i dobrodziejstwo temu muzulmaninowi, któremu zechce wszystkie male i duże grzechy. Jeśli zechce to wszystkie grzechy poza bluźnierstwem, balwochwalstwem wybaczy, jeśli zechce to nawet za maly grzech ukarze. Niewierzący posiadający św. księgi i ich nie posiadający tzn. ci, którzy nie uwierzyli, że Muhammed (alejhisselam) zostal zeslany wszystkim ludziom jako Prorok i ci, którym nie spodobal się, choć jeden z gloszonych przez Niego z nakazów i zakazów na pewno zostaną wtrąceni do Dżehennem i doznają tam nieskończonych męk.

W dzień kyjamet będzie znajdowal się przez nas nieznany przyrząd pomiarowy, waga do obliczenia uczynków tzw. Mizan. Allahu Teala w Świętym Koranie w Surze Enbija 47 glosi: „My w dniu kyjamet zalożymy specjalne mizany (wagi) sprawiedliwości. W końcu nikt nie dozna poprzez cokolwiek niesprawiedliwości. (Dokonany czyn) jeśli będzie nawet wielkości ziarenka gorczycy, to przyniesiemy go (polożymy na mizan). My (wszystkim) wystarczymy jako rozliczający.”

Basen Kewser

Na miejscu mahszer każdy z Proroków będzie mial basen (staw, sadzawkę). Przed wejściem do Dżennet będzie z tego basenu ze swoją wspólnotą pil wodę. Basen Kewser (Sura Kewser 1) będzie należal do naszego ukochanego Proroka Muhammeda (alejhisselam). Będzie wielkości jak miesięczna droga. Woda jego będzie bielsza od mleka i będzie przepięknie pachniala. Znajdujących się wokól niego kielichów będzie więcej niż gwiazd. Raz pijący z niego nigdy nie dozna pragnienia. Prorok Muhammed (sallallahu alejhi we sellem) glosil: „Ja przed wami przyjdę najpierw do basenu. Przychodzący do basenu i pijący z niego wodę nigdy więcej nie będzie spragniony. Ten, kto nie będzie spragniony pójdzie do Dżennet.”


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies