www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
9 Marzec 2018 Piątek - 21 DzemazyjjelAchir 1439   
Strona odwrotna

Kiedy czyta się Besmele?

1-Należy koniecznie powiedzieć Bismillah lub Allahu Ekber zarzynając zwierzę (Sura Enam:121), wystrzelając strzalę na lowioną zwierzynę, wysylając wytresowanego psa na lowy. Można też wypowiedzieć w pelni Besmele mówiąc: Bismillahir-rahmanir- rahim.

2-Należy do sunny wypowiedzenie Besmele w każdym rekacie salatu przez imama lub samemu przed surą Fatiha. Nie musi się wypowiadać Besmele po wypowiedzeniu sury Fatiha. Jest jednak dobrze, jeśli się wypowie.

3-Kto wieczorem, rano wyrecytuje modlitwę: „Bismillahir rahmanir rahim, bismillahillezi la jedurru ma’asmihi szej’un fil erdy wela fissemai we huwessemiul’alim,” może być pewny, że nie dozna szkód wyrządzanych przez czary i uciskających, a także nieszczęść. (Ibni Madże)

W książce pt. „Tergib-us-salat” jest wyjaśnione, że ta modlitwa jest św. Hadisem. Powinno się trzy razy rano i wieczorem recytować tą modlitwę, żeby chronić się od klopotów, nieszczęść, intryg i chorób. Recytując także Ajat-y hyrz tj. wersety chroniące powinno się ją też recytować.

4-Należy do sunny wypowiedzenie Besmele rozpoczynając: ablucję, jedzenie, picie i w każdym pożytecznym czynie. Jest dobrze też, gdy wypowie się udając się w drogę, siadając, wstając.

Kto nie wypowie Besmele przed jedzeniem dozna tych oto trzech szkód: szatan będzie jadl razem z nim, spożyte jedzenie stanie się cialu chorobą, jedzenie nie będzie mu blogoslawieństwem.

Kto wypowie Besmele przed jedzeniem dozna tych oto trzech korzyści: szatan nie stanie się wspólnikiem w jedzeniu, jedzenie stanie się cialu uzdrowieniem, w jedzeniu będzie blogoslawieństwo.

Jeśli zapomni się wypowiedzenie Besmele rozpoczynając jedzenie, to wtedy, gdy się przypomni powinno się powiedzieć: Bismillahi ewweluhu we ahiruhu (ze względu na to, co zjadlem wcześniej i później Bismillah).

Abdullah Dehlewi (niech pokój będzie z nim) glosil: „Poprzez zjedzone jedzenie rozpoczęte wyrecytowaniem Besmele chce się od Allahu Teala oslabienia powściągliwości i pożądań zmyslowych, zyskania sily w czczeniu i poddaniu się Jemu.”

Kiedy nie wypowiada się Besmele?

1-Odslaniając miejsca sromotne, wchodząc do miejsca, gdzie znajduje się nieczystość nie powinno się wypowiadać Besmele.

2-Recytując razem z surą Berae poprzednią surę nie powinno się wypowiadać Besmele.

3-Rozpoczynając palenie papierosów i jedzenie podobnego im, czegoś brzydko pachnącego np. cebulę, czosnek, a także przy goleniu brody nie powinno się wypowiadać Besmele.

4-Rozpoczynając czynienie tego, co jest zakazane, wypowiedzenie Besmele jest grzechem. Powiedziano nawet, że ten, kto wypowie świadomie Besmele jedząc i pijąc to, co jest kategorycznie zakazane np. wieprzowinę i alkohol, stanie się niewierzącym.

5-Recytowanie Świętego Koranu przez tego, kto powinien dokonać najpierw calkowitego rytualnego obrządku obmycia się (gusl), jest grzechem.


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies