www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
8 Lipiec 2018 Niedziela - 24 Szewwal 1439   
Strona odwrotna

Zikr i tarikat

Abdullah bin Abbas (rahimehullah) w komentarzu „Tibjan” napisal: „Allahu Teala wobec wszystkich nakazów dokonal granicy. Gdy się przekroczy tą granicę, to ma się usprawiedliwienie. Ten, kto ma usprawiedliwienie zostanie mu wybaczone. Jednak tylko wobec nakazu zikr (wspominanie,wypowiadanie imion Allahu Teala) tak nie jest. Wobec zikr nie ma granicy i usprawiedliwienia. Żadne usprawiedliwienie nie zwolni od wykonania zikr. Allahu Teala glosil: siedząc, leżąc, gdy nic nie robicie dokonujcie zikr, wszędzie i zawsze w każdym stanie powinno się sercem i językiem wspominać Allaha, nigdy nie zapomnieć o tym.”

„Mnie wspominajcie (dokonujcie zikr)! Ja wtedy też będę was wspominal.” (Sura Bakara:152)

„Ej, muzulmanie! Powtarzajcie imię Allaha sercem i językiem. Zyskacie ocalenie.” (Sura Enfal: 40)

„Zawsze często wspominajcie Allaha! Zyskacie na ziemi i w ahiret ocalenie!” (Sura Dżuma:10)

„Ej, wierzący zawsze i bardzo wspominajcie Allaha” (Sura Ahzab:41)

„Jestem razem ze slugami, którzy mnie wspominają.” (Hadis kudsi Tibjan)

„Najwyższy stopień posiadają ci, co Allaha wspominają (robią zikr). Znakiem, że Allah kogoś kocha jest lubienie zikr. Allah kocha tych, co Jego wspominają.” (Bejheki)

Zikr znaczy uratowanie siebie od zapomnienia Allahu Teala. A więc każdy sposób, który doprowadza do tego, że nie zapomina się Allahu Teala jest zikr. W takim razie spelnianie nakazów i unikanie zakazów jest też zikr. Dokonywanie sprzedaży i zakupów przestrzegając nakazów religii jest zaliczane do zikr, ponieważ podczas ich robienia przypomina się wlaściciela tych nakazów i zakazów i tak zapomnienie odchodzi. Wypowiedzenie Besmele, idąc, stojąc, siedząc wypowiadanie Kelime Tewhid (La ilahe illalah), salawat i tym podobnych modlitw jest wspominaniem Allahu Teala.

„Utrzymanie wiary w sercu zachodzi tylko poprzez zikr.” (Sura Rad:28)

„Kto w nocy nie wstaje, by dokonać ibadet, kto nie wydaje swojego majątku w dobrych celach, ten niech często wspomina Allaha!” (Bezzar)

„Najwartościowszym czynem jest powiedzenie La ilahe illallah.” (Hakim)

„Mówiący La ilahe illallah zostanie uratowany od klopotów i nieszczęść.”

Nasz Prorok Muhammed (sallallahu alejhi we sellem) w każdej chwili wspominal Allahu Teala. Tasavvuf znaczy Allahu Teala bardzo wspominać.


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies