Warning: session_start(): open(/tmp/sess_6739c111604f7f342636185983aed1b8, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sonoftherain/ftp/kalendarzislamski/translation.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/sonoftherain/ftp/kalendarzislamski/translation.php:3) in /home/sonoftherain/ftp/kalendarzislamski/translation.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/sonoftherain/ftp/kalendarzislamski/translation.php:3) in /home/sonoftherain/ftp/kalendarzislamski/translation.php on line 3
 www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie - Co to znaczy Besmele i jakie są jej zalety?
www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
8 Marzec 2019 Piątek - 1 Radzab 1440   
Strona odwrotna

Co to znaczy Besmele i jakie są jej zalety?

Czytać Besmele to znaczy powiedzieć Bismillahir rahmanir rahim, co znaczy rozpoczynam z pomocą Allahu Teala, który okazal swą laskę stwarzając wszystko, co istnieje i pozostawiając istnieniu ochronil od zatracenia. Prawidlowo wierzący poznali Go jako Boga. Świat poprzez Jego litość zyskal dzienną rację żywności. Grzesznicy poprzez Jego milosierdzie zostali uratowani od Piekla. (Hadis-i szerif-Tefsir-i Durr-ul-Mensur). Nasz Prorok (niech pokój będzie z nim) na temat zalet Besmele glosil:

„Nauczyciel czyta dziecku Besmele, gdy dziecko wypowie je, to Allahu Teala nakaże wypisać zaświadczenie, by to dziecko, jego matka, jego ojciec i jego nauczyciel nie weszli do Piekla.” (Hadis-i szerif-Tefsir-i Zakub-i Czerhi)

„Wypowiedzenie Besmele przed rozpoczęciem ablucji, jedzenia, picia i każdego blogoslawionego czynu należy do zwyczajów naszego Proroka, jest sunną.” (Ibni Abidin)

„Kto znalazl się w trudnej sytuacji, jeśli powie: Bismillahir-rahmanir-rahim, la hawle we la kuwwete illa billahil-alijjil-azym, to Allahu Teala ochroni go od każdego rodzaju nieszczęścia i biedy.”(Ahmed Faruki)

Abdullah ibni Mesud (niech pokój będzie z nim) powiedzial: „Kto chce się uratować od dziewiętnastu aniolów dokonywujących męk w Piekle, niech czyta Besmele! Besmele sklada się z dziewiętnastu liter.” Na Lewh-i mahfuz (tablicy chronionej, na której napisane jest wszystko to, co stalo się i stanie się na świecie) napisanym pierwszym slowem jest Besmele. Prorokowi Adamowi (niech pokój będzie z nim) jako pierwsze zostalo zeslane Besmele. Wierzący przy pomocy Besmele przejdą przez most Syrat. Podpisem zaproszenia do Raju jest Besmele. „Besmele jest takim slowem, które oczyszcza usta, usuwa z serca zmartwienie i gorycz.” (Abdulkadir Gejlani)

Co to znaczy E’uzu?

Czytanie Świętego Koranu powinno się rozpocząć od wypowiedzenia E’uzu. W Surze Nahl: 37 i 98 Allahu Teala raczyl w tym sensie: „(Ej, Mój Habibi!) gdy będziesz czytal Święty Koran, to wypowiedz E’uzu.’’ Czytając nie powinno się rozmawiać, jeśli cokolwiek się powie, to powinno się ponownie rozpocząć czytanie od E’uzu. Czytać E’uzu to znaczy powiedzieć: E’uzu billahi minesz szejtanir radżim, co oznacza: lgnę, chronię się u Allahu Teala i czekam na Jego pomoc przed szatanem, który jest daleko od milosierdzia Allaha i poszedl na marne doznając Jego gniewu na ziemi i w życiu pozagrobowym.

Niektóre wartościowe modlitwy rozpoczynające się razem z E’uzu:

1-Ten, kto codziennie rano lub wieczorem czyta zakończenie Sury Haszr rozpoczynając od wypowiedzenia trzy razy E’uzu billahissemi’il’alimi minesz szejtanir radżim stanie się męczennikiem (szehid) w życiu pozagrobowym. (Tirmizi)

2-Ten, kto doznal uroku, powinien czytać modlitwę wskazaną przez naszego Szanownego Proroka (niech pokój będzie z nim): E’uzu bikelimatillahittammati min szerri kulli szejtanin we hammetin we min szerri kulli ajnin lammetin. Jeśli w ten sposób pomodli się codziennie trzy razy rano i wieczorem i dmuchnie się na siebie lub znajdujących się obok, to będzie się chroniony od uroku i szkód wyrządzanych przez szatana i zwierzęta. Czytając komuś innemu mówi się zamiast E’uzu U’izuke, dwóm osobom U’izu-kuma, więcej niż dwóm osobom U’izu-kum.

3-Każdy muzulmanin powinien rano i wieczorem wypowiadać tę oto modlitwę wiary: Allahumme inni e’uzu bike min en-uszrike bike szej-en we ene a’lemu we estaafiru-ke li-ma la-a’lemu inneke ente allamulgujub.

4-Jeden ze św. Hadisów (Muslim) glosi: Jeśli przybywający dokądś wyrecytuje E’uzu bikelimatillahi-ttammati min szerri ma haleka, to nim stamtąd nie wyruszy nic mu nie zaszkodzi, nie uczyni zla.

5- Gdy się rozgniewa, to powinno się wypowiedzieć: E’uzu besmele i dwa razy „kul E’uzu” (Surę Felak i Nas).


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies