www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
5 Pażdziernik 2018 Piątek - 25 Muharram 1440   
Strona odwrotna

Sedżda tilawet i szukur

W Świętym Koranie w czternastu miejscach znajdują się ajety sedżda. Czytający lub slyszący jeden z nich, nawet jeśli nie zrozumie jego znaczenia, to wadżib będzie dla niego wykonać jedną sedżdę. Piszący ajety sedżda lub sylabizujący je, to nie musi wykonywać sedżdy. Sedżda tilawet nie jest wadżib dla tych, którzy slyszą echo dochodzące z gór, pustyni i innych miejsc oraz dla tych, którzy slyszą ptaka. Powyżej poinformowane zostalo już, że dźwięk dochodzący z radia i glośników nie jest glosem czlowieka, lecz dźwiękiem martwego przyrządu. Stąd też, dla tego, kto slyszy ajety sedżda z radia albo kasety, nie jest wadżib wykonanie sedżdy tilawet.

Aby wykonać sedżdę tilawet należy być w stanie ablucji, stanąć na przeciwko kyble, nie podnosząc rąk do uszu powiedzieć: Allahu ekber i wykonać sedżdę. Mówi się trzykrotnie Subhane rabbijel a’la. Następnie mówiąc Allahu ekber wstaje się i kończy się sedżdę tilawet. Wcześniej trzeba zrobić intencję, bez niej sedżda nie zostanie zaakceptowana.

Gdy ajet sedżda zostanie wyrecytowany w salacie, to natychmiast należy poklonić się do ruku, wykonać jedną sedżdę i wstać. Następnie kontynuuje się dalej recytację. Gdy po wyrecytowaniu ajetu sedżda wyrecytuje się dwa lub trzy dalsze ajety i robiąc intencję wykonania sedżdy tilalet pokloni się do ruku, to ruku i sedżda salatu zostanie przyjęta jako sedżda tilawet. Jeśli wykonując salat z dżemaatem imam wyrecytuje ajet sedżdę, nawet jeśli nie uslyszy się wyrecytowania jego przez imama, to należy wykonać dodatkowo jedno ruku i dwie sedżdy razem z imamem. Dżemaat musi zrobić intencję będąc w ruku. Jeśli uslyszy się ajet sedżdę poza salatem, to można odlożyć na później wykonanie sedżdy.

SEDŻDA SZUKUR

Wygląda tak jak sedżda tilawet. Mustehab jest wykonać sedżdę szukur dla Allahu Teala ze względu na uzyskane od Niego dary lub uratowanie się od nieszczęścia. Robiąc sedżdę wypowiada się najpierw Elhamdulillah, następnie w sedżdzie recytuje się teshbih. Mekruh jest robić sedżdę po salacie.


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies