www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
5 Marzec 2018 Poniedziałek - 17 DzemazyjjelAchir 1439   
Strona odwrotna

Komentarze i tlumaczenia Świętego Koranu

Zrozumieć znaczenie jakiegoś ajetu (wersetu) znaczy zrozumieć to, co chcial Allahu Teala w tym wersecie powiedzieć. Znaczenie Świętego Koranu nie zrozumie się z tlumaczenia, ponieważ nie jest możliwe przetlumaczenie go na żaden język, nawet na arabski. Przetlumaczenie calkowicie nawet jakiegokolwiek wiersza jest niemożliwe. Można go tylko szczególowo przedstawić. Ten, który czyta jakiekolwiek tlumaczenie wersetu, nie pozna boskiego celu. Pozna tylko znaczenie zrozumienia tlumacza w stopniu posiadanej przez niego wiedzy. Pozna nie to, co powiedzial Allahu Teala, lecz to, co wydalo się tlumaczowi, że zrozumial i to, co chcial on by inni zrozumieli.

Znaczenie calego Świętego Koranu zna tylko Allahu Teala. Wśród ludzi najlepiej zrozumial go Prorok Muhammed (niech pokój będzie z nim). Czasami nawet należący do Sahabi nie rozumieli niektórych ajetów i ich znaczenia i pytali się szanownego Proroka (niech pokój będzie z nim) pomimo, że j. arabski byl ich ojczystym językiem, a oni byli literatami i ludźmi elokwentnymi. Prorok Muhammed (niech pokój będzie z nim) zawsze mówil: To, co ode mnie uslyszeliście, wyjaśnijcie swoim braciom w religii ! Niech jedni od drugich uslyszą ! Nasz Prorok (niech pokój będzie z nim) wszystkim wyjaśnial wg ich stopnia wiedzy.

Krótko mówiąc, tylko Prorok Muhammed (niech pokój będzie z nim) zrozumial znaczenie Świętego Koranu i poinformowal o nim w św. hadisach. On jest komentującym Święty Koran. Prawidlowym komentarzem są Jego św. hadisy. Uczeni religijni zebrali wszystkie te św. hadisy i napisali księgi komentujące. Najwartościowszym wśród istniejących jest komentarz Bejdawi. By móc zrozumieć te komentarze należy bez przerwy przez trzydzieści lat pracować, poznać dobrze dwadzieścia glównych nauk, które mają osiemdziesiąt wydzialów. Jedną z tych glównych nauk jest nauka komentarza (Tefsir). Te nauki zdobylo wielu uczonych i napisali na ich temat wiele dziel. Obecnie używane niektóre slowa w j. arabskim mają inne znaczenie w nauce fykyh (o tym, co powinno się czynić i przed czym się chronić w Islamie) i jeszcze inne w nauce tefsir. Czasami nawet to same slowo ze względu na miejsce w Świętym Koranie lub użyte spójniki informuje o różnym znaczeniu. Ten, który nie posiadając tej glębokiej wiedzy dokona tlumaczenia Świętego Koranu korzystając ze wspólczesnego j. arabskiego, doprowadza do powstania zupelnie innych znaczeń. Takie tlumaczenia są szkodliwe. Znając tylko j. arabski nie zrozumie się Świętego Koranu i Świętych Hadis.

Język arabski używany w Egipcie, Iraku, Hidżas i w Maroko różni się od siebie. Którym z nich powinno się wyjaśniać Święty Koran? By móc zrozumieć powinno się znać nie obecnie używany j. arabski, lecz j. kurejsz. Z żadnego też komentarza nie nauczy się religii. Święty Koran i św. hadisy blędnie zrozumiane lub powątpiewanie w nie doprowadzi do straty iman.

Czy jest możliwe komentowanie zgodnie z czasem?

Komentarzem (tefsir) wersetu nazywa się zrozumienie znaczenia tego, co chcial powiedzieć Allahu Teala w tym wersecie. Uczeni tefsir z wiedzy pochodzącej od Proroka Muhammeda (niech pokój będzie z nim) i Jego przyjaciól - Sahabi (niech pokój będzie z nimi) doprowadzili do powstania ksiąg tefsir. Te księgi są zgodne z każdym czasem. Pisanie różnego tefsir zgodnie z każdym wiekiem, okresem oznacza psucie religii w każdym wieku. Powiedzenie, że taki tefsir jest zgodny z wiekiem, czasem nie ma żadnego znaczenia.

Chcąc napisać książkę zgodną z ludźmi naszych czasów powinno się umieścić w niej wiedzę uczonych islamskich. Można wyjaśnić używane obecnie slowa i dokonane w dzisiejszych czasach odkrycia. Tefsir oparty jest nie na rozumie lecz na sunnie. Tefsir, który nie jest oparty na przekazach Sahabi, nie jest godny zaufania.


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies