www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
4 Lipiec 2018 Środa - 20 Szewwal 1439   
Strona odwrotna

Noc Berat

Noc Berat jest 15. nocą miesiąca Szaban. W komentarzach jest poinformowane, że tej nocy zostal zniesiony Święty Koran, Lewhilmahfuza. Na ten temat jest w Surze Duhan 2, 3.

Allahu Teala przed stworzeniem czegokolwiek wszystko postanowil, zażyczyl Sobie. Z tego wszystkiego tej nocy poinformowal anioly o tym, co stanie się w następującym roku. Jest to jedna z czterech nocy, podczas których drzwi milosierdzia zostają otwarte i modlitwy zostają przyjęte.

Każdego roku piętnastej nocy miesiąca Szaban w Noc Berat zostaje zapisane w Lewhilmahfuza, co tego roku się stanie, czyny, narodziny, powody śmierci, wzrosty, spadki. Resulullah tej nocy bardzo się modlil, czcil Allahu Teala. Tej nocy wypowiadal dużo razy modlitwę: „Allahummerzukna, kalben takyjjen mineszszirki berijjen la kafiren we szakijjen.” (R.Nasyhin)

Gdy spytano się jego, dlaczego w miesiącu Szaban tak bardzo pości, to odpowiedzial:

„Szaban jest miesiącem pelnym zalet, jednak ludzie nie zdają sobie z tego sprawy. Tego miesiąca czyny zostaną przedstawione Stworzycielowi świata. Ja zaś chcę, by moje czyny zostaly przedstawione, gdy poszczę.” (Nesai)

„W noc Berat otwierają się drzwi nieba, anioly dają dobre nowiny wierzącym i zachęcają do czczenia Allahu Teala (ibadet).” (Nesai, Bejheki, A.Munziri)

„15. noc miesiąca Szaban spędzajcie na ibadet (czczeniu Allahu Teala), dzień zaś na poście! Tej nocy Allahu Teala raczy: -Czy nie ma kogoś, kto chcialby wybaczenia, wybaczę. Czy nie ma kogoś, kto chcialby dzienną dawkę żywności, dam dzienną dawkę żywności. Czy nie ma kogoś cierpiącego, dam zdrowie. Kto, co chce, niech chce, dam mu. Ten stan trwa do rana.” (Ibni Madże)

„15. nocy miesiąca Szaban milosierdzie boskie pokrywa świat, wszyscy zostają wybaczeni. Nie zostaną wybaczeni tylko ci, którzy niesprawiedliwie żywią wobec muzulmanów wrogość i robią Allahu Teala wspólników.” (Bejheki)

„Noc Berat znajcie jako zdobycz, okazję, ponieważ jest to określona noc. Noc Kadir jest bardzo wielka, ale nie jest oczywiste, która to jest noc. W noc Berat dokonujcie dużo ibadet. Inaczej na Sądzie Ostatecznym będzie należeć do ubolewających.” (S. Ebedijje)

„Dżebrail alejhisselam przyszedl i powiedzial: Wstań, rób salat i dua! Ta noc jest 15. nocą miesiąca Szaban. Uważającym na tą noc Allahu Teala wybaczy. Nie wybaczy tylko poganinowi, czarodziejowi, wróżbicie, skąpcy, zawistnemu, podglądaczowi, pijakowi, lichwiarzowi.” (Taberani)

„Czterech nocy dzień jest tak cnotliwy jak noc. Allah w tych dniach modlącym się życzeniu nie odmówi, wybaczy im i obdarzy ich wieloma darami. Są to: Noc Kadir, Noc Arefe, Noc Berat, Noc Piątkowa i ich dnie.” (Dejlemi)

Tą noc powinno się znać jako okazję, okazać skruchę, odrobić zalegle salaty, czytać Święty Koran i szczególnie powinno się poznać wiedzę religijną. Najwartościowsza wiedza religijna znajduje się w prawidlowo napisanych książkach ilmihal.

Pości się 15. dnia.


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies