www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
3 Lipiec 2018 Wtorek - 19 Szewwal 1439   
Strona odwrotna

Miejsca awret i zakrywanie się kobiet

Miejsca awret nazywa się miejsca ciala, które odslaniać, pokazywać i patrzeć na nie innym jest zakazane (haram). Miejsca awret mężczyzn są od pępka do poniżej kolan. Kolana również należą do awret. Jeśli miejsce to będzie odslonięte w czasie salatu, to nie zostanie on zaakceptowany. Wykonując salat sunną jest, aby mężczyźni okrywali inne części ciala (ręce, glowę) i stopy (zakladając skarpetki). W przypadku, gdy będą one odslonięte, to salat będzie mekruh.

U kobiet wg czterech mezhebów do awret należą wszystkie miejsca poza wewnętrzną częścią dloni i twarzy, zewnętrzna część dloni, przedramiona, wlosy, stopy należą też do awret. Zaslonięcie tych miejsc należy do fard. Jeśli jedna czwarta jakiegokolwiek miejsca awret zostanie odslonięta w czasie jednego rukn, to salat będzie nieważny. Jeśli odkryte zostanie mniej, to salat nie zostanie unieważniony, jednak stanie się mekruh. Jeśli material jest na tyle cienki, że widoczny jest ksztalt ciala albo jego kolor, to uznaje się jakby go w ogóle nie bylo.

Dla kobiet poza salatem będąc samotnie fard jest okrywać część ciala pomiędzy pępkiem, a kolanami, wadżib jest okrywać plecy i brzuch, a okrywanie innych części ciala należy do edeb.

Rasulullah (sallallahu alejhi we sellem) rzekl: „Oczy tego, który patrzy z pożądaniem na obcą kobietę zostaną wypelnione ogniem i wrzucony zostanie do Piekla. Ramiona tego, kto podaje rękę obcej kobiecie, zostaną obwiązane wokól jego szyi i w takim stanie zostanie wtrącony do Piekla. Ci, którzy rozmawiają bez potrzeby z pożądaniem z obcymi kobietami, to pozostaną w Piekle tysiąc lat za każde slowo.” Inny z hadisów glosi: “Patrzenie na żonę sąsiada lub przyjaciela jest dziesięciokrotnie większym grzechem niż patrzenie na obce kobiety. Patrzenie na zamężne kobiety jest tysiąckrotnie większym grzechem niż patrzenie na panny. Podobnie jest i z grzechem cudzolóstwa.” [ Riyad-un-nasihin ]

Rasulullah (sallallahu alejhi we sellem) rzekl:

„O Ali! Nie odslaniaj swoich ud, nie patrz też na uda zmarlych ani żywych, na niczyje!”

„Nie odslaniajcie swoich miejsc awret, ponieważ obok was znajdują się ci, którzy nie odlączają się od was ani na chwilę. Odczuwajcie przed nimi wstyd i okażcie im szacunek.” [ Są to aniolowie Hafaza. ]

„Zaslaniajcie swoje miejsca awret. Nie pokazujcie ich nikomu poza swoimi malżonkami i brankami. Będąc sami również czujcie wstyd przed Allahem!”

„Niech Allah przeklnie mężczyzn, którzy upodabniają się do kobiet i kobiety upodabniające się do mężczyzn!”

„Jeśli ktoś widząc piękno jakiejś dziewczyny natychmiast odwróci od niej wzrok, to Allahu Teala obdarzy go nagrodą za dobry uczynek nowego ibadetu, którego smak odczuje natychmiast.”

„Niech Allah przeklnie tego, kto odslania swoje miejsca awret i patrzy na miejsca awret innych!”

„Upodabniający się do jakiegoś ludu staje się jednym z nich.” Znaczy więc, że ten, kto upodabnia swój charakter, czynności albo ubrania do innych, staje się jednym z nich. Ci, którzy podążają za modą, zwyczajami niewierzących, nazywają to, co zakazane sztuką, a tych, co popelniają to, co zakazane, artystami, powinni wziąć przestrogę z tego hadisu szerif, przerazić się i obudzić.

Mężczyzna również nie powinien patrzeć na miejsca awret mężczyzny, a kobieta kobiety. Jak zakazane (haram) jest patrzeć mężczyznom na miejsca awret kobiet, a kobietom na miejsca awret mężczyzn, tak i zakazane jest mężczyznom patrzeć na awret mężczyzn, a kobietom na awret kobiet. Miejscem awret mężczyzn w stosunku do kobiet i mężczyzn jest miejsce pomiędzy pępkiem a kolanami. Miejscem awret kobiet w stosunku do kobiet jest to samo miejsce, a w stosunku do mężczyzn cale cialo poza dlońmi i twarzą. Zakazane jest również patrzenie bez pożądania na miejsca awret kobiet.

Mężczyźni i kobiety, którzy wychodzą na zewnątrz z odsloniętymi miejscami awret i patrzą na awret innych, będą paleni w silnie rozgrzanym ogniu Piekla.

Chory leżąc nago pod koldrą mając glowę schowaną pod nią, jeśli wykona salat wykonując tylko ruchy, to wykona go nago. Wolno mu będzie go wykonać, gdy wyciągnie glowę spod koldry będąc przykrytym koldrą.

Mężczyźnie, który jest pewien, że nie odczuje pożądania patrząc na jedną z osiemnastu kobiet, które jest mu wiecznie zakazane poślubić, dozwolone jest patrzeć na jej glowę, twarz, szyję, ręce, część nóg poniżej kolan. Nie jest jednak dozwolone mu patrzeć na piersi, pachy, uda, kolana i plecy.

Dzieci wujka, ciotki, stryjka, stryjenki są dla kobiety jak obcy mężczyźni. Szwagier również jest obcym mężczyzną. Zakazane jest z nimi rozmawiać, żartować i przebywać sam na sam w jednym miejscu. Mężczyznom również zakazane jest rozmawiać z córkami wujka, stryjka, ciotki, stryjenki, ze szwagierką i bratową.

Mężczyzna aż do śmierci nie może ożenić się z określonymi osiemnastoma kobietami. Może z nimi rozmawiać i przebywać w osobnym miejscu. Kobieta również nie może wyjść za określonych osiemnastu mężczyzn.


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies