www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
3 Maj 2019 Piątek - 28 Szaban 1440   
Strona odwrotna

Warunki Islamu

Każdy muzulmanin ma za fard tj. koniecznie powinien spelnić te pięć warunków:

1- Pierwszym warunkiem Islamu jest wypowiedzenie slów szehady, tj powiedzieć: Eszhedu en la ilahe illallah we eszhedu enne Muhammeden abduhu we resuluh, tzn. ten, kto potrafi mówić, wszedl w wiek dojrzalości, jest zdrowym umyslowo powinien rozumiejąc znaczenie slów szehady powiedzieć je i przyjąć je calym sercem (tj. jakbym widzial, wiem i wierzę, że poza Wielkim Allahem nie ma na ziemi i w niebie nikogo, żadnej innej egzystencji, którą powinno się czcić i która bylaby godna ubóstwiania. Jakbym widzial wiem i wierzę, że Muhammed alejhisselam jest slugą Wielkiego Allaha i Jego Prorokiem).

2- Drugim warunkiem jest uważając na warunki i fardy codziennie pięć razy, gdy przyjdzie czas, robić salat.

3- Trzecim warunkiem jest dawać zekat ze swojego majątku. Znaczeniem slowa zekat jest: czystość, pochwala, doprowadzenie czegoś do stania się czymś dobrym, pięknym. W Islamie zekat znaczy: ponad potrzebę, zaś nisab jest określoną granicą ilości majątku (majątku zekat) tego, kto z niego tą ilość odlącza i bez wymówek daje ją tym muzulmanom, o których informuje Święty Koran. Zekat daje się siedmiu grupom ludzi. Wg czterech szkól są cztery rodzaje zekat majątku: zekat zlota i srebra, zekat majątku handlowego, zekat czteronożnych zwierząt rzeźnych, które są przez więcej niż pól roku na pastwisku, zekat plodów ziemi (uszr). Uszr daje się od razu po zebraniu. Pozostale trzy zekaty rok po staniu się ilością nisab.

4- Czwartym warunkiem jest w blogoslawionym miesiącu Ramadan każdego dnia pościć. Poszczenie nazywa się też sawm, co oznacza coś od czegoś chronić. Uważając na warunki Islamu ze względu na nakaz Allahu Teala w miesiącu Ramadan codziennie chronić siebie od tych trzech spraw: jedzenia, picia i stosunków plciowych. Miesiąc Ramadan rozpoczyna się po zobaczeniu nowego miesiąca (pólksiężyca). Nie rozpoczyna się wg przeliczeń kalendarzowych.

5- Piątym warunkiem jest udać się raz w życiu na pielgrzymkę do Mekki (hadż). Jest obowiązkiem każdemu bogatemu muzulmaninowi. Polega na ubraniu się w ihram (ubranie bez szwów) i udaniu się do Mekki, odwiedzeniu tam Kaabe, przez pewien czas zatrzymaniu się na miejscu zwanym Arafat i spelnieniu pewnych obowiązków.

Z powyżej wymienionych pięciu warunków Islamu najwyższym jest wypowiedzenie i uwierzenie w znaczenie slów szehady (jednoglośne zdanie wszystkich uczonych). Wg większości uczonych kolejność wyższości wśród warunków po slowach szehady jest następująca: salat, post, hadż i zekat.


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies