www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
3 Kwiecień 2018 Wtorek - 17 Radzab 1439   
Strona odwrotna

Edep

Edep oznacza: dobre wychowanie, grzeczność, ladny charakter, moralność, wstydliwość, uprzejmość, delikatność. Hadis szerif glosi: „Swoje dzieci wychowujcie jako grzecznych, dobrze wychowanych.” Nasza religia to od początku do końca edep. „Spośród was najlepsi ci, co posiadają najpiękniejszą etykę.”

Blogoslawiony Omer glosil, że etyka jest przed wiedzą. Pomimo, że byl majestatyczny, to z powodu swojego dobrego wychowania, wstydliwości mówil bardzo pomalu przy Proroku alejhisselam. Nasz szanowny Prorok okazując innym szacunek nie zakladal nogi jednej na drugą, siadal przy innych na kolanach. Hadis szerif glosi: „Resulullaha wstydliwość jest większa od muzulmańskich dziewczyn dziewic.” (Buhari)

Ibni Mubarek (rahmetullahi alejh) powiedzial: „Nie zmartwię się, nie uznam za stratę to, że nie spotkam się z tym, co pomimo, że posiada wszystkie nauki, ma braki w wychowaniu. Jednak zasmuci mnie to, jeśli nie spotkam się z tym, co ma dobre wychowanie.”

Zawsze w każdym miejscu powinno się starać mieć dobre wychowanie, wstydliwość. Hadis szerif glosi: „Bezwstydność doprowadzi czlowieka do kufur (wystąpienia z wiary).” Wstydliwość jest jak filar podtrzymujący budynek. Jak stanie budynku bez filara nie jest latwe, tak i też jest trudno ochronić wiarę temu, kto jest bezwstydny.

„Wstydźcie się Allahu Teala! Wstydzący się Allaha będzie daleko od zlych myśli, będzie kontrolowal to, co do jego żolądka wchodzi, będzie pamiętal o śmierci.” (Tirmizi)

„Wstydliwość od początku do końca jest dobrem, pożyteczna.” (Muslim)

„Bezwstydny zawsze czyni zlo.” (Ibni Madże)

„Bezwstydny nie będzie wierny powierzeniom, będzie zdrajcą, nie pozostanie u niego uczucie milosierdzia, odsunie się od religii, zyska przekleństwa, stanie się jak szatan.” (Dejlemi)

„Wstydliwość pochodzi z wiary. Znaczy to, że bezwstydny nie posiada wiary.” (Ibni Hibban)

„Czlowiek, jak wstydzi się dwóch prawidlowych sąsiadów, tak i powinien się wstydzić dwóch aniolów, które są razem z nim w dzień i noc.” (Bejheki)

„Gdyby wstydliwość byla czlowiekiem, to bylaby kimś prawidlowym, prostytucja, gdyby byla czlowiekiem, to bylaby kimś zlym.” (Taberani)

W naszej religii wstydliwość ma bardzo ważne miejsce. Wstydzić się przed Allahu Teala świadczy o silnej wierze, bezwstydność zaś jest oznaką slabej wiary. Z czasem bezwstydny może dojść do kufur. Wstydliwość jest zasadą wiary. Wstydliwy wstydząc się Allahu Teala będzie unikal grzechów. Nie wstydzący się ludzi nie będzie wstydzil się też Allaha. Wstyd przed ludźmi świadczy o wstydzie przed Allahu Teala, ponieważ hadis szerif glosi: „Krępujący się Allaha, wystrzega się też przed ludźmi.” Ebu Bekir (radijallahu anh) powiedzial: „Bezwstydny czlowiek jest jak goly czlowiek siedzący wśród ludzi.”


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies