www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
29 Styczeń 2019 Wtorek - 23 DzemazyjjelAwwal 1440   
Strona odwrotna

Zasady wiary

Zasad iman (wiary) jest sześć. Ten, kto wypowiadając Szehadę uwierzyl w jej znaczenie, powinien też nauczyć się i uwierzyć w te sześć zasad wiary. Nazywa się je Amentu i wypowiada się w ten sposób:

1. Amentu billahi (wierzę w Wielkiego Allaha)

2. we Melaiketihi (i w Anioly)

3. we Kutubihi (i w św.Księgi)

4. we Resulihi (i w Proroków)

5. wel jewmil-ahiri (i w Dzień Sądu Ostatecznego)

6. we bil-Kaderi hajrihi we szerrihi minallahi Teala (i w przeznaczenie tzn., że dobro i zlo pochodzi od Wielkiego Allaha) wel –ba su ba delmewti hakkun (a także w to, że po śmierci będzie wskrzeszenie i na pewno będzie rozliczenie z tego, co się robilo na ziemi).

Eszhedu en la ilahe illah we Eszhedu enne Muhammeden abduhu we resuluhu (Wielki Allah jest jeden, nie ma partnera i Sobie podobnego i Muhammed (niech pokój będzie z nim) jest Jego ukochanym slugą i prawdziwym Prorokiem).

Każdy muzulmanin powinien znać to na pamięć i nauczyć swoje dzieci. Ta wiara powinna być zgodna z wierzeniem sunna. Sunna jest wierzeniem, które przekazal Prorok Muhammed (niech pokój będzie z nim) swoim towarzyszom (Sahabi). W ten sposób wierzących nazywa się sunnitami. W wierzeniu sunna jest dwóch imamów: Imam Maturidi i Imam Eszari. Zaś w spelnianiu czynów i obrządków religijnych jest czterech. Są to imamowie mezheb (prawidlowych szkól): Hanefi, Maliki, Szafii i Hanbeli.


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies