www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
26 Wrzesień 2018 Środa - 16 Muharram 1440   
Strona odwrotna

Allahu Teala stworzy to, co Sobie zażyczy

Wszystkie zwierzęta, rośliny, nieżywe byty, materie stale i plynne, gazy, gwiazdy, molekuly, atomy, elektrony, elektromagnetyczne fale, fizyczne zdarzenia, reakcje chemiczne, reakcje jądra, wymiana energii każdego bytu, u żywych stworzeń potrzeby fizjologiczne, istnienie wszystkiego, zle i dobre czyny ludzi na ziemi i w ahiret ukaranie lub wynagrodzenie, wszystko bylo nieskończenie wcześnie w nauce Allahu Teala. Wiedzial On o tym wszystkim przed wiecznie. Od przedwieczności do nieskończoności wszystkiego wlaściwości, ruchy, zdarzenia stworzyl zgodnie z tym, co wiedzial przedwiecznie. Dobre i zle czyny ludzi, ich bycie muzulmaninem, ich bluźnierstwa, chciane i nie chciane przez nich czyny stworzyl Allahu Teala. Tylko On jest stwarzającym, czyniącym. On to stworzyl powody powstania wszystkiego. Wszystko stworzyl z jakiegoś powodu.

Gdyby Allahu Teala chcial, to stworzylby wszystko bez powodu, przyczyny. Jednakże okazując laskę, czyniąc dobro ludziom stworzyl wszystko w polączeniu z przyczyną. Zażyczyl Sobie, by pewne sprawy zostaly stworzone z pewnych przyczyn. Ukryl czyny pod przyczynami. Jeśli ktoś zechce, by On coś stworzyl, to przylgnie do przyczyny tego czegoś, zyska to. Chcący zapalenia się świeczki zapali zapalkę. Cierpiący na ból glowy użyje aspirynę. Pragnący Dżennet i jego nieskończonych darów będzie żyl zgodnie z Islamem. Strzelający do siebie umrze. Pijący truciznę umrze. Grzeszący, tracący wiarę pójdzie do Dżehennem.

Gdyby Allahu Teala nie stworzyl przyczyn czynów, to wszyscy wszystko chcieliby od Allahu Teala, o nic by się nie starano. W ten sposób nie byloby wtedy wśród ludzi przelożonych, urzędników, pracowników, artystów, uczni, nauczycieli. Nie byloby wtedy żadnych węzlów ludzkości, zepsulby się wtedy lad na ziemi i w ahiret. Nie byloby różnicy pomiędzy pięknym i brzydkim, dobrym i zlym, poslusznym i buntującym się.

Gdyby Allahu Teala chcial, to ten zwyczaj inaczej by uczynil i wszystko stworzylby zgodnie z tym zwyczajem. I tak np. gdyby chcial, to zlych obdarzylby Dżennetem, a dobrych Dżehennem. Jednak św.ajety i św.hadisy wskazują na to, że tak nie chcial.


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies