www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
24 Czerwiec 2022 Piątek - 25 Zilkade 1443   
Strona odwrotna

Okoliczności, na które należy uważać robiąc tejemmum

1. Kto nie posiadając ablucji jeśli wykona tejemmum, aby pokazać je uczniom, to nie będzie mógl wykonać salatu w tym stanie.

2. Aby móc wykonać salat z tejemmum nie wystarczy zrobić tylko intencję wykonania tejemmum. Należy zrobić również intencję wykonania tejemmum dla salatu.

3. Z jednej ziemi tejemmum może zrobić kilka osób. Ponieważ ziemia itp. użyte do wykonania tejemmum nie stają się musta’mel. Musta’mel staje się tylko opadający z rąk i twarzy pyl.

4. Wg mezhebu Szafi i Hanbeli tejemmum wykonuje się tylko ziemią. Wg pozostalych mezhebów tejemmum można wykonać każdą czystą rzeczą pochodzenia ziemnego, na której nie znajdzie się nawet pyl. Wyjątek stanowi jedynie popiól i rzeczy, które pod wplywem gorąca ulegają topnieniu. Stąd do tejemmum nie można użyć drzewa, trawy, drewna, żelaza, mosiądzu, muru otynkowanego farbą olejną, miedzi, zlota i szkla. Można użyć piasku, nie wolno natomiast perel i korali. Wolno użyć też umytego wapnem i gipsem marmuru, cementu, nie pokrytego emalią fajansu i porcelanowych naczyń. Kiedy ma się tylko dostęp do blota, można nim zrobić tejemmum, jeśli wchodząca w jego sklad woda stanowi mniej niż jego polowę.

5. Z jednym tejemmum wolno wykonać różne salaty.

6. Kiedy misafirowi (podróżnikowi) po zobaczeniu specyficznych oznak wyda się, że znajdzie wodę w odleglości nie większej niż dwa kilometry lub otrzyma taką informację od zdrowego umyslowo, doroslego, sprawiedliwego muzulmanina, to jest dla niego fard szukać samemu lub wyslać kogoś idąc dwieście metrów w każdą stronę. Jeśli te przypuszczenia będą slabe, to nie musi szukać wody.

7. Jeśli ktoś nie pytając o wodę zrobi tejemmum i wykona salat, gdy zostanie przez sprawiedliwego muzulmanina poinformowany o obecnej się wodzie, to będzie musial wykonać ablucję i powtórzyć salat.

8. Wolno wykonać salat po zrobieniu tejemmum, kiedy woda znajduje się w odleglości większej niż dwa kilometry.

9. Jeśli nie jest się w mieście lub wsi i zapomni się o znajdującej się między rzeczami wodzie, to dozwolone jest wykonać salat z tejemmum.

10. Kto wykonal salat z tejemmum sądząc, że skończyla się woda, jeśli po wykonaniu salatu ją zobaczy, to musi wykonać ponownie salat.

11. Wadżib jest dla misafira (podróżnika), aby prosil o wodę ludzi w pobliżu, których się znajduje. Jeśli nie dadzą mu wody, to powinien wykonać salat z tejemmum. Jeśli jego znajomy zechce sprzedać mu wodę po normalnej cenie, to misafir, który posiada więcej pieniędzy musi ją kupić. Jeśli jej wlaściciel zechce sprzedać ją po zawyżonej cenie, dozwolone jest wykonać salat z tejemmum. Jeśli nie będzie mial więcej pieniędzy, by kupić wodę po normalnej cenie, to powinien wykonać tejemmum.

12. Na pustyni i drogach można zrobić tejemmum, mimo posiadania wody pozostawianej tam do picia.

13. W przypadku obecności malej ilości wody ten, kto znajduje się w stanie dżunub powinien umyć się nią przed kobietą w okresie menstruacji, przed tym, kto nie znajduje się w stanie albucji i przed umarlym. Wlaściciel wody myje się przed wszystkimi. Kiedy woda zostanie zgromadzona od różnych wlaścicieli najpierw myje się nią zmarlego.

14. Kto znajduje się w stanie dżunub, jeśli po wykonaniu tejemmum straci ablucję, to nie znajdzie się ponownie w stanie dżunub. Jeśli ma malo wody, to powinien zrobić tylko ablucję.

15. Jeśli więcej niż polowa powierzchni ciala kogoś, kto znajduje się w stanie dżunub pokryta jest ranami, ospą, szkarlatyną, to wykonać może on tejemmum. Jeśli większa część skóry będzie zdrowa, a nie mocząc chorych miejsc będzie się w stanie umyć, to wykonuje się ghusl. Jeśli niemożliwe będzie umyć się nie mocząc ran, to można również wykonać tejemmum.


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies