www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
2 Luty 2019 Sobota - 27 DzemazyjjelAwwal 1440   
Strona odwrotna

Piękny charakter i zwyczaje Proroka Muhammeda (sallallahu alejhi we sellem)-4

28.Chociaż Allahu Teala mówil mu: Chciej, dam ci, to nie chcial on nigdy żadnych dóbr ziemskich. Nigdy nie jadl chleba z przesianej mąki jęczmiennej. Nie widziano też nigdy, by najadl się do syta. Chleb jadl bez omasty lub razem z daktylami, z octem, z owocami, z zupą albo maczając w oliwie. Jadal także mięso: kury, zająca, wielbląda, sarny, wolowe, a także ryby i ser. Lubil z mięsa część ramienia. Trzymal mięso rękoma i gryzl je. Jedzenie przy pomocy noża jest dozwolone. Często pil mleko i jadl daktyle. Zdarzalo się, że przez dwa, trzy miesiące w jego domu nie gotowano jedzenia, nie robiono chleba, tylko jedzono miesiącami daktyle. Zdarzalo się też, że przez dwa, trzy dni w ogóle nic nie jadl. Po jego śmierci dowiedziano się, że dal on swój pancerz w zastaw pewnemu żydowi za trzydzieści kilo jęczmienia.

29.Nie uslyszano nigdy, by jakieś jedzenie mu nie smakowalo. To, co mu nie smakowalo nie jadl i nic nie mówil.

30.Jadl tylko jeden raz dziennie. Czasami rano, czasami wieczorem. Gdy przychodzil do domu, to pytal się, czy jest coś do jedzenia. Jeśli odpowiadano, że nie ma, to pościl. Nie jadl na obrusie, tacy, przy stole itp., lecz kladl jedzenie na ziemi, potem kucal i o nic się nie opierając jadl. Jedzenie rozpoczynal wypowiadając besmele (w imię Allahu Teala). Jadl prawą ręką.

31.Czasami odkladal na bok dla swoich dziewięciu żon i slużby roczny zapas jęczmienia i daktyli, z tego też dawal biednym jalmużnę.

32.Wśród potraw i owoców lubil szczególnie: baraninę, rosól, dynię, slodycze, miód, daktyle, mleko, śmietanę, arbuz, melony, winogrona, ogórki i ochlodzoną wodę.

33.Wodę pil pomalu, rozpoczynal slowem besmele, pil po trzy lyki, potem mówil „Elhamdulillah” (niech będą dzięki Allahu Teala) i modlil się.

34.Jak pozostali Prorokowie nie pobieral żadnych podatków i jalmużny. Przyjmowal prezenty i rewanżowal się jeszcze większymi.

35.Ubieral każde dozwolone ubranie. Okrywal się nie zszytym okryciem z grubego materialu (ihram), obwiązywal się opaską (pesztemal) na biodrach, nosil też koszulę i dlugą wierzchnią szatę (dżubbe). Jego ubrania byly utkane przeważnie z bawelny, welny i z wlosia. Nosil też uszyte ubrania. W piątek, podczas religijnych świąt, odwiedzin poslów i podczas walk ubieral się w wartościowe koszule i okrycia (dżubbe). Przeważnie ubranie jego bylo w kolorze bialym. Ubieral się też czasami na zielono, czerwono i czarno. Okrywal ramiona aż do przegubów, a blogoslawione nogi do polowy lydek. Imam Tirmuzi (rahime-hullahu Teala) w książce pt. „Szemail-i szerife” napisal: „Prorok Muhammed (sallallahu alejhi we sellem) lubil nosić kamis (koszulę). Rękawy koszuli sięgaly aż do przegubów. Przy rękawach i kolnierzu nie bylo guzików. Buty jego byly ze skóry, mialy obróżkę i dwa kubal. Kubal jest paskiem przyszytym jednym końcem do obróżki, drugim zaś do czubka buta. Ubierając się uważal na zwyczaje. Odsunięcie się od zwyczajów jest powodem rozglosu. Rozglosu powinno się unikać. Gdy szedl do Mekki, to blogoslawioną glowę mial owiniętą czarnym turbanem.”

36.Najczęściej obwiązywal glowę w formie turbanu bialym, czasami czarnym muślinem i zostawial wiszący do ramion jego koniec. Turban nie byl ani maly, ani duży. Mial 3,5 m dlugości. Nie nakladal na swój turban żadnej krymki, czasami nosil krymkę bez turbanu. Cdn.


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies