www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
19 Luty 2019 Wtorek - 14 DzemazyjjelAchir 1440   
Strona odwrotna

Przyjaźń

Przyjaźnić się ze wszystkimi nie jest prawidlowe. Hadis szerif glosi: „Czlowieka religia jest jak religia jego przyjaciela, w takim razie bądźcie bardzo ostrożni w tym, z kim się przyjaźnicie.” (Hakim)

Szatan poprzez zlego przyjaciela doprowadza do popelnienia grzechu. Mądry, posiadający wiedzę, dobrego charakteru, prawidlowo mówiący, hojny czlowiek nie powinien przyjaźnić się z grzesznikiem, zlym czlowiekiem.

Powinno się żyć w zgodzie ze wszystkimi, starać się mieć wielu przyjaciól.

„Na drodze Allaha zyskującemu jednego brata w religii Allahu Teala da w Raju jeden stopień.” (Szira)

Czlowiek będzie na ziemi i w życiu pozagrobowym razem z tymi, kogo lubi. Z tego względu powinno się starać przyjaźnić się z dobrymi ludźmi. Znajdując dobrych przyjaciól powinno się znać ich wartość, uważać na dobre wychowanie. Powinno się traktować przyjaciela z szacunkiem, jego życie i majątek obdarzać większą wartością niż swoje. Nie powinno się widzieć jego braków, wstydów i nikomu o nich mówić, a nawet powinno się o nich zapomnieć.

Nie powinno się odmawiać jego propozycji, sprzeczać się i nigdy lamać jego serca. Gdy inni mówią źle na temat przyjaciela, to powinno się mówiących uciszyć i nigdy nie mówić o nim źle prosto mu w twarz lub podczas jego nieobecności.

Powinno się kochać tych, co on kocha i być z daleka od jego wrogów. Wobec niego powinno się być skromnym i pokornym. Powinno się poznać i pamiętać imiona jego rodziców, krewnych, dzieci. To wzmacnia przyjaźń. Być bez zainteresowania nie jest prawidlowe. W milości i nienawiści nie powinno się przesadzać. Hadis szerif glosi:

„Tego, kogo kochasz, nie kochaj z przesadą. Może być tak, że któregoś dnia będzie on należal do tych, co nie lubisz. Tego, co nie lubisz, też nienawidź z przesadą, może któregoś dnia będzie on tym, kogo polubisz.” (Tirmizi)

Wobec przyjaciela powinno się być zawsze milym, szczerym, cierpliwym i skromnym. Każde usprawiedliwienie powinno się przyjąć. Gdy przyjeżdża z daleka powinno się objąć, okazać radość. Prezenty wzmacniają przyjaźń, dlatego też od czasu do czasu powinno się dawać prezent. Prezenty przynoszące duży wydatek i zawstydzające swoją ceną nie powinno się dawać.

Hz. Ali powiedzial: „Z przyjaciól najgorszy jest ten, kto jest wobec ciebie ceremonialny, zmusza do tego, byś się do niego podporządkowal i doprowadza ciebie do sytuacji zmuszających do przeprosin.”

„Ja i prawidlowi z mojej wspólnoty jesteśmy daleko od ceremonialności.” (Darekutni)

Są trzy rodzaje przyjaciól:

Pierwsi to jak jedzenie, zawsze odczuwa się ich potrzebę.

Drudzy to jak lekarstwo, czasami odczuwa się ich potrzebę.

Trzeci to jak choroba, gdy nie chcemy nawet, to oni nas znajdą.„Jeśli ktoś dokona z kimś innym przez chwilę rozmowy, to na Sądzie Ostatecznym będzie pytany na temat jego przyjaźni, czy przestrzegal jej, czy nie.” (I. Gazali)


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies