www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
17 Luty 2020 Poniedziałek - 23 DzemazyjjelAchir 1441   
Strona odwrotna

Dżiny

Dżin zostal stworzony z plomienia ognia i gazu (Sura Rahman 15, Sura Hidżr 27). Potrafi przyjąć każdy ksztat. Jest stworzeniem niewidzialnym oczyma. Dżiny jedzą, piją, zawierają związki malżeńskie, rozmnażają się. Wg św. hadisu (Buhari, Muslim): “Dżiny chcialy od szanownego Proroka jedzenia. Prorok na to im powiedzial: każda kość, nad którą zostalo wypowiedziane imię Allaha i suszony nawóz zwierząt jest waszym pożywieniem.” Anioly i dżiny pod względem stworzenia są sobie bliskie. Anioly zostaly stworzone z części światla (nur), dżiny zaś posiadają w swojej budowie większość materii plomienia. Bliskość pomiędzy aniolami i dżinami jest podobna do bliskości pomiędzy ludźmi i zwierzętami. Znajomość, przyjaźń ludzi z dżinami nie jest wartościowa, jest szkodliwa. Rozmawianie z nimi jest jak przyjaźń z muzulmanami, którzy nie krępują się publicznie grzeszyć. Nikt nie doznal korzyści ze znajomości z nimi. Potrafią wejść w postać czlowieka, zwierzęcia, węża, raka, wielbląda, wola. Widziano ich nawet w postaci mula i osla, a nawet ptaków. Wśród dżinów są należący do wierzących i niewierzących. Wierzący pójdą do Raju, niewierzący zaś do Piekla i będą cierpieć w zimnym Piekle zwanym zemherir. Zezwolone jest pytanie się dżinów o sprawy, które mialy miejsce w przeszlości, ponieważ mogly to widzieć lub uslyszeć. Pytanie się o przyszlość jest zakazane. „Śmierć dżinów zachodzi poprzez zniknięcie ich na ziemi. Starcy nim nie odmlodnieją nie umrą. Gdy przyjdzie czas ich śmierci, to najpierw stają się dziećmi i znikają na ziemi.” (Kurtubi)

Liczba dżinów jest 10 razy większa niż ludzi. Szatanów zaś 2 razy więcej niż dżinów i ludzi razem. Aniolów jest 10 razy więcej niż należących do tych trzech grup. Obok każdego czlowieka znajduje się niewierzący dżin. Jednak anioly chronią ludzi od ich zla.

Kady Bedruddin Szibli na temat dżinów napisal dzielo w j. arabskim pt. „Akam-ul merdżan.” Uczeni islamscy poinformowali o sposobach chronienia się przed dżinami. Tutaj podajemy niektóre z nich. Powinno się recytować:

1.Euzu Besmele i Surę Fatiha

2.Euzu Besmele i dwie Kul-euzu tzn. Surę Felak i Surę Nas (Tirmizi, Ebu Said el-Hudrid przekazali: “Nasz Prorok (niech pokój będzie z nim) zaznal uroku od dżinów i spojrzeń ludzi. Po zeslaniu Mu dwóch Kul-euzu recytowal je, by chronić się od uroku dżinów i ludzi.")

3.Euzu Besmele i Surę Bakara

4.Euzu Besmele i Ajetel kursi

5.Euzu Besmele i ostatni werset z Sury Bakara

6.100 razy: La ilahe illalahu wahdehu la szerike leh lehumulku we lehulhamdu we huwe ala kulli szejin kadir (Ebu Hurejre)

7.Euzu Besmele i Ha-mim el-Mumin od początku do Masir i Ajetel kursi (Tirmizi, Ebu Hurejre)

8.La hawle wela kuwwete illa billah-il-alijjil azym

9.Powinno się często powtarzać slowo: Allah

10.Powinno się być zawsze z ablucją, nie powinno się w ogóle opuszczać salatu-obowiązkowej modlitwy, powinno się unikać patrzenia na obce kobiety, gadulstwa, obżarstwa, tlumu. Ten, kto nie wierzy w istnienie aniolów i dżinów stanie się niewierzącym.


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies