www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
14 Wrzesień 2018 Piątek - 4 Muharram 1440   
Strona odwrotna

Modlitwa-pozdrowienie (Salawat-y szerife)

Salawat jest to wypowiedzenie pozdrowienia i modlitwy Prorokowi (sallallahu alejhi we sellem). Wypowiedzenie raz w życiu należy do obowiązku każdego muzulmanina. Zostalo to poinformowane wersetem (Sura Azhab 56): „Ej, wierzący! Jemu (prorokowi) róbcie salat-u selam (dua i pozdrowienie).”

Imię Proroka Muhammeda (sallallahu alejhi we sellem) Allahu Teala umieścil obok swojego w slowach szehady, ezan (slowa wypowiadane w zaproszeniu do salat), kamet (slowa, które wypowiadają mężczyźni przed rozpoczęciem dokonania salat fard, jest to sunna, podobne do ezan), w teszehhud podczas salat (przy pierwszym i ostatnim siedzeniu w modlitwie ettehijjatu), w wielu modlitwach i w Raju.

Istnieją różne rodzaje pozdrowień. Najkrótszym i najlatwiejszym z nich jest: Allahumme salli ala Muhammed we ala ali Muhammed. Za wypowiedzenie salawatu, który wypowiada się podczas salat (obrządek modlitwy) tj. salli barik zyskuje się jeszcze więcej zaslug: Allahumme salli ala Muhammedin we ala ali Muhammed, kema sallejte ala Ibrahime we ala ali Ibrahim. Inneke hamidun medżid. Allahumme barik ala Muhammedin we ala ali Muhammed, kema barekte ala Ibrahime we ala ali Ibrahim. Inneke hamidun medżid. Wypowiedzenie wielokrotne slów, które wypowiada się lub pisze po uslyszeniu imienia naszego Proroka zwane salat (np. sallallahu alejhi we sellem), nazywa się też salawat. Oto jeszcze niektóre z nich: Allahumme salli we sellim ala sejjidina Muhammedin we ala ali sejjidina Muhammed, Essalatu wes-selamu alejke ja Resulallah, Esselatu wesselam ej nur-i zat-y kibrija.

„W Piątki wypowiadajcie mnie dużo salat. O nich zostaję poinformowany.” (Ebu Dawut)

„Jeśli ktoś w jakiejś książce napisze mnie salat-u selam, to przez caly czas jak dlugo będzie tam znajdowalo się moje imię anioly będą się modlily, by zostaly wybaczone jemu grzechy.” (Hadis-i szerif-Mirat-y Kainat)

„Temu, kto mnie wypowie jeden salat, Allah i aniolowie wypowie 70 salat.” (I.Ahmed)

„W Kyjamet ten będzie mi najbliższy, kto mi najwięcej wypowiadal salawat.” (Tirmizi)

„Kto mi w Piątki wypowie 80 salawat, temu zostanie wybaczonych 80 grzechów.” (Szira)

„Temu, kto w nocy i w dniu Piątek wypowie mi dużo salawat, będę orędownikiem.” (Bejheki)

„Kto codziennie wypowiada sto salawat, ten będzie razem w kyjamet z męczennikami.” (Taberani)

„Kto codziennie wypowiada tysiąc salawat, ten nim nie zobaczy swojego miejsca w Raju, nie umrze.” (Ibni Szahin)

„Dua (modlitwa) jest pod zasloną. Jeśli mnie wypowie się salawat, to ta zaslona zostaje rozerwana, dua zostaje przyjęta.” (Taberani)

„Kto zapomnial, co chcial powiedzieć, by przypomnieć sobie, niech wypowie mi salawat.” (Ibni Sunni)


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies