www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
14 Marzec 2019 Czwartek - 7 Radzab 1440   
Strona odwrotna

Nadanie dziecku imienia

Dzieciom powinno się dawać imiona, których znaczenie jest odpowiednie z naszą religią, zwyczajami. Jeśli imię nie jest odpowiednie, to powinno się je zmienić. Powinno się dawać dzieciom ladne imię. Hadisy szerif gloszą:

„Obdarzenie dziecka ladnym imieniem, nauczenie je religii, gdy przyjdzie czas ożenienie (wydanie za mąż) są prawami, jakie ma dziecko u ojca.” (Ebu Nuajm)

„Na Sądzie Ostatecznym będziecie wolani z imieniem ojca (np. Ali syn Emina, Emine córka Alego). W takim razie niech wasze imiona będą ladne!” (Ebu Dawud)

Ladnych imion jest dużo. Np. imiona Proroków, nasz Prorok ma 400 blogoslawionych imion. Można dawać imiona Sahabi, uczonych i ewlija. Imię, żeby bylo ladne nie musi pochodzić ze Świętego Koranu. Każdy Prorok, uczony i ewlija będzie orędownikiem tym, którzy noszą jego imię.

„U Allaha najpiękniejsze z imion jest imię: Abdullah, Abdurrahman.” (Muslim)

„Popelni ciemnotę ten, kto mając trzech synów, nie da jednemu z nich mojego imienia.” (Taberani)

„Dający swojemu synowi imię Muhammed będzie z dzieckiem należal do Raju.” (A.Rufai)

„Dziecko o imieniu Muhammed w każdym miejscu ugaszczajcie, nie poniżajcie je.” (Hatib)

Dziecku daje się imię przy narodzinach lub siódmego dnia po narodzeniu. Dziecku, które umarlo przy porodzie, też się daje imię. Myje się je i robi mu się salat dżenaze.

Imię dziecku powinno się dać przez kogoś, kto posiada glęboką wiedzę i jest pobożny. Sahabi dawali swoim dzieciom imiona przez naszego szanownego Proroka.

Dając dziecku imię ojciec, dziadek dziecka lub ktoś najstarszy z rodziny, posiadający najwięcej wiedzy bierze je na ręce na czymś miękkim np. poduszce. Ten ktoś powinien być z ablucją. Zwracając się w stronę kyble (stronę obowiązującą podczas salatu) na stojąco wypowiada do prawego ucha ezan, a do lewego ikamet. Jest dobrze, jak powtórzy się imię trzy razy i w międzyczasie posmaruje się dziecku usta czymś slodkim. Po nadaniu imienia powinno się wypowiedzieć ladną modlitwę, np. Ja Rabbi, uczyń z tego dziecka dobrego i prawidlowego muzulmanina.

Nowonarodzonemu dziecku zarzynanie siódmego dnia akikę (zlożenie ofiary w intencji dziękczynności Allahu Teala za dar dziecka) jest sunną (dziewczynkom jednego barana, chlopcom dwa). Akika chroni dzieci od różnych chorób, nieszczęść.


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies