www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
12 Sierpień 2020 Środa - 22 Zilhidzdze 1441   
Strona odwrotna

Ewangelia Barnaby-1

Ewangelia Barnaby. Barnaba urodzil się na Cyprze, byl żydem i nosil imię Józef. Należal do pierwszych, którzy uwierzyli blogoslawionemu Jezusowi, zajmowal też ważne miejsce wśród apostolów. Zostal obdarzony przydomkiem Barnaba, co oznacza „dający rady, zachęcający do dobra.” Uznany jest też przez świat chrześcijański za wielkiego świętego, który wraz z Pawlem uczestniczyl w podróżach misyjnych. Każdego roku 11 czerwca obchodzi się jego imieniny. Barnaba wszystko to, co uslyszal i nauczyl się od Proroka Jezusa nie dokonując żadnych zmian spisal. Ta Ewangelia wraz z pozostalymi w pierwszych trzystu latach byla rozpowszechniana i gloszona. W roku 325 na Ekumenicznym Konsylium w Iznik (Nicene) podjęto decyzję zniszczenia wszystkich Ewangelii w j. hebrajskim. Ewangelia Barnaby zostala również zniszczona, ponieważ wydano rozkaz, że kto będzie posiadal lub czytal inną oprócz dozwolonych czterech Ewangelii (Marka, Mateusza, Jana, Lukasza) zostanie ukarany karą śmierci. Ewangelie te zostaly przetlumaczone na j. laciński. Ewangelia Barnaby nagle znikla. Jednak w roku 383 Papież Damasus stal się przypadkiem wlaścicielem jednego z pozostalych egzemplarzy Ewangelii Barnaby i schowal ją w Bibliotece Papieskiej. W roku 993/1585 znalazl ją tam przyjaciel Papieża Sextusa Fra Marino. Ta Ewangelia zainteresowala go bardzo, ponieważ znany chrześcijański duchowny Ireneusz (130-200) najprawdopodobniej w roku 160 glosil, że „Bóg jest jeden i Jezus nie jest synem Boga” i wg niego Pawel wprowadzil do zasad wiary chrześcijańskiej blędne wierzenie w trójcę lub w trzech bogów pod wplywem rzymskiego wielobóstwa. W swojej krytyce jako świadectwo wskazywal Ewangelię Barnaby, która objawiala, że Allach jest jeden. Wiedzący o tym Fra Marino przeczytal bardzo dokladnie Ewangelię Barnaby i najprawdopodobniej w latach 1585-1590 przetlumaczyl ją na j. wloski. Ten rękopis po zmianie wielu wlaścicieli znalazl się w końcu w posiadaniu doradcy Króla Prusji Cramera. W roku 1120/1713 sprezentowal on ten drogocenny rękopis Księciu Eugene de Savoie (1663-1736), który w owym czasie zyskal wielką popularność po pokonaniu Turków pod Zentą odbierając od nich Węgry i zdobywając twierdzę Belgrad. Po jego śmierci w roku 1738 Ewangelia Barnaby zostala przeniesiona wraz z prywatną biblioteką Księcia Eugene de Savoie do Królewskiej Biblioteki w Wiedniu (Hofbibliothek).

Po raz pierwszy w tej bibliotece wloskie tlumaczenie Ewangelii Barnaby znalazlo dwóch Anglików, Pan i Pani RAGG. Przetlumaczyli je na j. angielski. W roku 1325/1907 w Oxfordzie to angielskie tlumaczenie zostalo wydrukowane. Jednak i te tlumaczenia w tajemniczy sposób zniknęly. Z pozostalych dwóch tlumaczeń jedno znajduje się w Muzeum Brytyjskim, a drugie w Waszyngtońskiej Kongresowej Bibliotece w USA. Po wielu staraniach udalo się Pakistańskiemu Towarzystwu Świętego Koranu „Coran Council” w roku 1973 ponownie wydrukować to tlumaczenie w j. angielskim. Poniżej znajdują się fragmenty pochodzące z tego tekstu:

Ewangelia Barnaby rozdzial 70.: „Jezus byl bardzo zly na Piotra, który powiedzial do niego, że jest on synem Boga. Skarcil go i powiedzial mu: Idź precz, odsuń się ode mnie! Ty jesteś szatanem i chcesz mi uczynić zlo. Potem zwrócil się do swoich Apostolów mówiąc: Szkoda tych, co do mnie w ten sposób się zwracają! Bóg nakazal mi ich przekląć.”

„Ja nikomu grzechów nie wybaczę. Tylko Bóg wybaczy.” (z rozdz. 71)

„Przyszedlem na świat, by przygotować drogę Prorokowi, który przyniesie na ziemię pozdrowienie Wielkiego Boga. Bądźcie jednak ostrożni! Do jego przyjścia nie dajcie się oszukać, ponieważ powstanie wielu falszywych proroków, którzy biorąc moje slowa sfalszują moją Ewangelię. Na pytanie Andrzeja: Czy możesz opisać nam znaki, jakimi będzie obdarzony ten Prorok? odpowiedzial: Ten Prorok nie przyjdzie w waszych czasach. Przyjdzie po was kilka lat później, gdy moja Ewangelia zostanie sfalszowana, w czasie, gdy prawdziwych wierzących nie przekroczy 30 osób. Wtedy to Wielki Bóg (Allah) pożaluje ludzi i ześle im swego wyslannika. Nad jego glową będzie się znajdowala zawsze biala chmura. Będzie on bardzo mocny, zniszczy bożki i ukarze balwochwalców. Dzięki niemu ludzie poznają Boga, będą mu czcić i również poznają w rzeczywistości mnie, kim bylem. Pomści się na tych, co o mnie mówili inaczej niż jako o czlowieku.” (z rozdz. 72)

cdn.


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies