www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
12 Lipiec 2019 Piątek - 9 Zilkade 1440   
Strona odwrotna

Slowo, czyn, czy intencja?

W naszej religii bierze się pod uwagę czasami slowo, czasami czyn, czasami intencję. Poniżej niektóre z sytuacji, kiedy intencja jest nieprawomocna, slowo jest ważne:

Ślub: jeśli ktoś przy dwóch świadkach dla żartu lub dla roli poślubi kogoś, to jest tak, jakby rzeczywiście poślubil. Intencja nie jest ważna.

Rozwód: jeśli ktoś dla żartu, drwiny lub, żeby postraszyć żonę, powie: „rozwiodlem się z tobą,” to staje się rozwiedzionym.

Zrezygnowanie z rozwodu: jeśli ktoś powie swojej żonie, że się z nią rozwiódl, później dla żartu poinformuje, że zrezygnowal z rozwodu, to zrezygnowal z rozwodu.

Uwolnienie niewolnika: jeśli dla żartu powie się niewolnikowi, że się go uwolnilo, to niewolnik staje się wolnym. Slowo jest ważne, intencja nieważna.

Przyrzeczenie (adak): jeśli skladając przyrzeczenie nie zrobi się w ogóle intencji, wypowie się pomiędzy slowami, to spelnienie przyrzeczenia należy do wadżib (powinno się zrobić). Brak intencji w przyrzeczeniu, bezmyślne wypowiedzenie jest jak powiedzenie na poważnie, świadomie, chętnie. Slowo jest ważne, intencja nieważna.

Handel: po dokonaniu sprzedaży, jeśli kupiec lub sprzedawca powie, że zażartowal sobie, zrezygnowal z tego zakupu lub sprzedaży, to te slowa są nieprawomocne. W handlu patrzy się na slowa, a nie na intencję.

Prezenty: jeśli powie się, że sprezentowalo się komuś dlug lub dalo komuś prezent i powie się, że to byl żart, to nie oddaje się prezentu. Intencja jest nieważna, ważne są slowa.

Przysięga: zachodząca przysięga w sercu nie jest ważna, ważna jest wypowiedziana.

Kufur: jeśli ktoś dla żartów powie, że jest chrześcijaninem lub pochwali tego, kto popelnil grzech, to stanie się niewierzącym.

Intencja ważna, slowo nieważne: jeśli ktoś robiąc salat poludniowy powie, że robi salat poludniowy, ale sercem wie, że jest to salat poludniowy i zrobi taką intencję, to jest zaliczone, że zrobil intencję do salatu poludniowego. Nie bierze się pod uwagę tego, co powiedzial. I przeciwnie, jeśli robiąc salat poludniowy, będzie myślal, że robi salat popoludniowy, zrobi intencję do salatu popoludniowego, jednak przez pomylką zrobi intencję salatu poludniowego, to jego salat nie będzie ważny.

Przejęzyczenie się: jeśli modląc się przez pomylkę zamiast: „Ty jesteś moim Panem” powie: „Ty jesteś moim slugą,” to nie popelni grzechu.

Slowo nieważne, czyn ważny: jeśli ktoś kogoś innego weźmie rzecz w intencji żartu, bez jego zgody, to doprowadzi do kradzieży. Powinno się oddać. Zabranie portfela pijakowi śpiącemu na ulicy, żeby inni nie ukradli, jest kradzieżą. Nie patrzy się na to, że bylo to zrobione w dobrej intencji. Sluchanie muzyki w intencji odpoczynku jest też grzechem. Grzechy popelnione w dobrej intencji nie przestają być grzechami.

Czyn nieważny, intencja ważna: nawet picie wody jakby pilo się alkohol, stukanie szklankami, jest grzechem, ponieważ upodabnia się wtedy do niewierzących.

Jeśli ktoś zostawi swojemu sąsiadowi coś pod opiekę i później ta rzecz zostanie ukradziona, to pomimo, że ukradziona rzecz należala do niego, popelnia grzech, ponieważ zostala ukradziona jako rzecz jego sąsiada.

Intencja ważna, czyn też ważny: czytający Święty Koran zyskuje nagrody. Jeśli zrobi intencję zyskania nagrody, to zyska jeszcze więcej nagród.


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies