www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
12 Maj 2019 Niedziela - 7 Ramadan 1440   
Strona odwrotna

Ablucja

Ablucja jest jednym z fardów salatu. Ablucję należy również wykonać, jeśli będzie się trzymalo Święty Koran, robilo tawaf wokól Kaaby, sedżdę tilawet i salat dżenaze. Przebywanie przez caly czas w stanie ablucji, w tym stanie kladzenie się do lóżka oraz jedzenie i picie ma wiele zalet. Ci, którzy umierają będąc z ablucją otrzymają takie nagrody za dobre uczynki, co męczennicy. Nasz Prorok (sallallahu alejhi we sellem) glosil:

„Kto umiera w stanie ablucji, ten nie czuje bólu śmierci, ponieważ ablucja jest cechą wierzącego, kluczem salatu i czyścicielem ciala z grzechów.”

„Gdy muzulmanin wykona ablucję, to z jego uszu, oczu, rąk i nóg opadają grzechy. Gdy usiądzie, to będzie siedzial, jakby mu zostalo wybaczone”.

„Najlepszy z czynów to salat. Tylko wierzący posiadają stale ablucje. Wierzący za dnia powinien posiadać ablucję, w nocy powinien klaść się spać z ablucją. Jeśli będzie tak postępowal znajdzie się pod ochroną Allahu Teala. Zjedzone jedzenie i wypite napoje będąc w stanie ablucji wspominają Allahu Teala. Będą zwracać się o wybaczenie mu tak dlugo, jak dlugo będą znajdować się w żolądku.”

W ablucji istnieją czynności, które zaliczane są do fard, sunny, edebu, memnu (zakazanych i unieważniających ablucję). Ten, kto wykonuje świadomie salat bez ablucji, gdy nie istnieje zaruret (powód, który sprawia, że zakaz staje się mubah) zostanie niewierzącym. Ten, kto straci ablucję w czasie salatu przekazuje natychmiast selam i przerywa salat. Przed uplynięciem czasu robi ablucję i wykonuje od początku salat.Fardy ablucji

W mezhebie Hanefi obowiązują 4 fardy w ablucji.

1. Umyć raz twarz.

2. Umyć raz obie ręce wraz z lokciami.

3. Dokonać mesh, tzn. przetrzeć zwilżoną ręką jedną czwartą glowy.

4. Umyć raz obie stopy wraz z kostkami.

W mezhebie Szafii intencja oraz kolejność należą do fard, intencję należy zrobić myjąc twarz. Jeśli zrobi się intencję przed zetknięciem się wody z twarzą, ablucja będzie nieważna. Mycie brody na twarzy i podbródku należy do fard. W mezhebie Maliki pocieranie i mycie części ciala jednej po drugiej nie robiąc przerwy jest fard. Szyici nie myją nóg, na golych nogach wykonują mesh.


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies