www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
12 Kwiecień 2018 Czwartek - 26 Radzab 1439   
Strona odwrotna

Jablko i ojciec Ebu Hanify (rahmetullahi alejh)

Szemseddin-i Siwas w dziele pt. „Menakyh-i Imam-y a’zam” napisal:

Ojciec Imama a’zama Sabit (rahmetullahi alejh) od dziecka posiadal piękny charakter. Byl bardzo pobożny i posiadal glęboką wiedzę religijną.

Pewnego dnia usiadl przy brzegu rzeki, żeby dokonać ablucji. W wodzie zobaczyl jablko. Po dokonaniu ablucji wyciągnąl z wody jablko i zjadl je. Jednak w ślinie zobaczyl krew. Z tego względu, że do tej pory nie zdarzylo mu się coś takiego, przypuścil, że ta krew pochodzi z jablka. Zacząl żalować, że zjadl. I tak zacząl iść wzdluż rzeki, żeby zyskać wybaczenie wlaściciela jablka. W końcu zobaczyl ogród, w którym byla jabloń z podobnymi jablkami. Spytal się o wlaściciela tego ogrodu. Powiedziano mu, że wlaściciel jest bardzo hojnym czlowiekiem, a nawet jeśli zobaczylby, że zabrano wszystkie jablka z jabloni, to i tak nic nie powie, a więc jakie znaczenie może mieć jedno jablko. Pomimo to znalazl wlaściciela jabloni, opowiedzial sprawę i chcial albo zaplacić za jablko albo zyskać wybaczenie.

Wlaściciel ogrodu widząc ten stan mlodego czlowieka i chcąc dowiedzieć się, czy jego pobożność jest prawidlowa, spytal się:

-Co dasz mi za zjedzone jablko?

-Dam to, co mam, to jest sześć srebra.

-Nie chcę srebra, ale jeśli nie chcesz, żebym byl oskarżycielem na Sądzie Ostatecznym, to mam dla ciebie propozycję, powinieneś ją przyjąć.

-Jaka jest to propozycja?

-Jeśli zrobisz, to powiem...

-Jeśli jest zgodna z Islamem, to zrobię.

-Mam córkę, która jest niewidoma, gluchoniema, niemowa i sparaliżowana. Jeśli się z nią ożenisz, to mogę ci darować jablko.

Sabit (rahmetullahi alejh) przyjąl propozycję, żeby nie umrzeć z prawem, jakie mial ten czlowiek u niego. Zrobiono przygotowania do wesela. Hz. Sabit w noc poślubną jak wszedl do pokoju, tak i od razu wyszedl. Od razu pobiegl do swojego teścia i powiedzial:

-Chyba zaszedl bląd. W pokoju nie ma dziewczyny, która posiadalaby opisane przez was cechy, jest wręcz przeciwnie!

Teść uśmiechając się powiedzial:

-Mój synu, to jest moja córka, a twoja żona. Jeśli powiedzialem tobie, że jest niewidoma, to znaczy, że ona nigdy nie widziala tego, co jest zakazane. Jeśli powiedzialem, że jest gluchoniema, to znaczy, że nigdy nie slyszala tego, co jest zakazane. Jeśli powiedzialem, że jest niemową, to znaczy, że nigdy nie powiedziala tego, co jest zakazane. Jeśli powiedzialem, że jest sparaliżowana, to znaczy, że nigdy nie poszla tam, gdzie jest zakazane. Idź do swojej żony. Niech Allahu Teala poblogoslawi wam i uczyni z was szczęśliwych.

Oto wlaśnie z tego malżeństwa, tzn. z takiej matki i takiego ojca przyszedl na świat Imam-y a’zam Ebu Hanife (rahmetullahi alejh).


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies