www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
12 Luty 2024 Poniedziałek - 2 Szaban 1445   
Strona odwrotna

Prawa dziecka u rodziców

1. W przyszlości, aby nie obrażano dziecka ze względu na jego matkę, należy wybrać na żonę wlaściwą kobietę. Należy brać pod uwagę jej pobożność!

2. „Jednym z praw dziecka u ojca jest obdarzenie go ladnym imieniem.” (Bejheki)

„Posiadający trzech synów i nie nadający jednemu z nich mojego imienia dopuszcza się ignorancji.” (Taberani)

Powinno się wybierać imiona naszego Proroka (alejhisselam) takie jak Ahmed, Mahmud!

Allahu Teala rzekl: „Wstydzę się karać muzulmanina, który nosi imię mojego Ukochanego” 3. Należy dobrze wychować swoje dziecko!

„Obdarzajcie poczęstunkiem swoje dzieci, wychowujcie je tak, by byly grzeczne i dobrze wychowane. ” (Ibni Madże)

„Wychowywać dobrze dziecko jest lepsze od dawania jalmużny wnukom.” (Tirmizi)

„Wszyscy jesteście jak pasterze stada. Tak jak pasterz chroni swoje stado, tak i wy jesteście zobowiązani do ochrony przed Pieklem tych, którzy są wam posluszni! Jeśli nie nauczycie ich Islamu, to będziecie za to odpowiedzialni.” (Muslim)

4. Powinno się okazywać dziecku milosierdzie! Jedna osoba widząc naszego Proroka (sallallahu alejhi we sellem), jak calowal on swego wnuka, powiedziala: „O Wyslanniku Allaha, mam dziesięcioro dzieci, ale żadnego z nich nie caluję.” On na to odpowiedzial: „Ten, kto nie okazuje milosierdzia, sam go nie ujrzy.” (Buhari)

„Często calujcie swoje dzieci. Za każdy pocalunek wywyższa się wasz stopień w Raju.” (Buhari)

„Zapach dziecka jest zapachem z Raju.” (Taberani)

5. Nie powinno się zlorzeczyć dzieciom! Ibni Mubarek (rahmetullahi alejh) zapytal skarżącego się na swoje dziecko: „Czy życzyleś mu czegoś zlego?” Kiedy potwierdzil, to powiedzial mu: „A więc ty zniszczyleś moralność swojego dziecka.”

6. Powinno się czynić dobro dzieciom!

„Obdarzajcie poczęstunkiem swoje dzieci, jak wy macie prawa u waszych rodziców, tak wasze dzieci mają swoje prawa u was. ” (Taberani)

7. Należy żywić swoje dziecko pokarmem, który jest helal (dozwolony)! Haram (zakazany) pokarm formuje u dziecka osobowość, która przyczynia się do tego, że dziecko dopuszcza się do niewlaściwych czynności.

„Niech będzie helal i czyste to, co jecie i pijecie! Z tego powstaną wasze dzieci. ” (R.Nasihin)

8. Fard (obowiązkiem) jest ojcu przekazać swoim dzieciom wiedzę, nauczyć dobrego wychowania i różnych umiejętności. Przede wszystkim powinien nauczyć je recytować Święty Koran. Następnie powinien nauczyć je zasad wiary i filarów Islamu. Powinien przyzwyczajać je do wykonywania salatu od siódmego roku życia! Ratunek na świecie i w życiu przyszlym związany jest z tymi naukami. Po poznaniu wiedzy religijnej powinien wyslać swoje dziecko do szkoly, wyksztalcić je w liceum i na uniwersytecie. Jeśli wyśle się je do szkoly przed poznaniem wiedzy religijnej, to później na naukę jej nie znajdzie się już czasu. Dziecko wpadnie w pulapki przygotowane przez przeciwników religii i da oszukać się ich klamstwom. Wyrośnie z dala od religii i etyki islamskiej. Popadnie w nieszczęścia na ziemi i w życiu przyszlym. Będzie szkodliwe dla ludzi. Grzechy za zlo, które wyrządzi sobie oraz innym, zapisywane są też rodzicom.

Dziecku po osiągnięciu wieku dojrzalości i zawarciu związku malżeńskiego powinno się powiedzieć: „Moje dziecko, wychowalem cię, wyksztalcilem i ożenilem. Chronię się u Allaha przed nieszczęściami na tym świecie i mękami w życiu przyszlym. Bądź rozważny i staraj się tak pracować!” (I.Hibban)

10. Ahnef bin Kajs (rahmetullahi alejh) powiedzial: „Powinniśmy znosić trudności dla dzieci, być miękkim podlożem pod ich nogami i cieniem nad ich glowami! Nie zachowujmy się wobec nich tak ostro, by się od nas oddalily. Nie powinniśmy się im uprzykrzyć tak, by oczekiwaly naszej śmierci. Powinniśmy spelniać ich odpowiednie prośby, a kiedy się rozzloszczą powinniśmy starać się je uspokoić!”

11. Należy przywiązać uwagę do sprawiedliwości pomiędzy dziećmi.

„Wręczając swoim dzieciom prezenty, zwracajcie uwagę na sprawiedliwość pomiędzy nimi!” (Taberani)

12. Fudajl bin Ijad (rahmetullahi alejh) powiedzial: „Ten, kto czyni dobro swoim rodzicom, odwiedza swoją rodzinę, darzy poczęstunkiem swojego brata w religii, żyje dobrze ze swoimi dziećmi i slużącymi, chroni swoją religię, wydaje majątek w dobrych miejscach, hamuje swój język, chroni swoje oczy przed tym, co zakazane, trzyma się z dala od tego, co niepotrzebne i czci swego Pana, ten należy do zacnych ludzi.”

13. Ojciec nie powinien nakazywać swojemu dziecku tego, co będzie się dziecku wydawalo, że nie jest ono w stanie wykonać. Jeśli nakaże mu, to nie powinien doprowadzić go do nieposluszeństwa. Jedna pobożna osoba, nic nie chciala od swego syna. Gdy zapytano ją o powód, powiedziala: „Kiedy mam ochotę na coś, boję się, że mój syn przeciwstawi się temu. Kiedy się przeciwstawi, zasluży sobie tym na pieklo. Nie chcę, by mój syn palil się w ogniu.”


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies