www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
11 Luty 2019 Poniedziałek - 6 DzemazyjjelAchir 1440   
Strona odwrotna

Co to znaczy bać się i kochać Allaha?

Lęku wobec Allahu Teala nie powinno się traktować jak lęku przed ciemiężcą! Lęk przed Allahu Teala jest zlożony z lęku, szacunku i milości. Nasz Prorok (niech pokój będzie z nim) glosil: „Bojącego się Allahu Teala wszystko się boi. Nie bojący się Allahu Teala wszystkiego się boi.” (Fudajl bin Ijad). W Surze Hudżurat 13 gloszone jest w tym sensie: „U Allaha najwartościowszym jest ten, kto spośród was najbardziej się Jego boi.”

Bojący się Allahu Teala bardzo się stara spelniać nakazy i przestrzegać zakazów Allahu Teala. Każdy dobry uczynek robi ze względu na Niego. Nikomu nie czyni zla. Jest cierpliwy wobec tych, którzy uczynili mu zlo. Za swoje blędy i braki odczuwa żal i stara się poprawić. Dotrzymuje slowa. Nie zazdrości. Nie oszukuje. Unika tego, co jest niepewne. Nie jest donosicielem. Okazuje szacunek wobec rządzących, swoich nauczycieli, rodziców i starszych. Lubi swoich przyjaciól i jest także przez nich lubiany. Unika zlych ludzi. Czyniących zlo przestrzega. Jest gościnny. Nie plotkuje. Nie goni za przyjemnościami. Nie mówi nic szkodliwego, a nawet próżnego. Jest lagodny wobec wszystkich. Jest hojny. Nie jest dwulicowy. Jest skromny. Nie czyni w ogóle zla, ponieważ jest pewny, że Allahu Teala wszystko zawsze wie i widzi.

Umilowanie Allahu Teala należy do największej milości, najwyższego stanowiska. Czlowiek powinien być wdzięczny Allahu Teala za zsylane przez Niego wszystkie dary. Umilowanie Jego okazuje się, więc dziękczynnością. Zachodzi ono poprzez podporządkowanie się Jego nakazom i zakazom. Allahu Teala glosil w Surze Al-i Imran 31 w tym sensie: „O, mój ukochany Proroku powiedz im: Jeśli kochacie Allaha i chcecie by Allahu Teala was kochal, to stosujcie się do mnie! Allahu Teala kocha tych i wybaczy grzechy tym, co są mi podporządkowani.” Umilowanie Allahu Teala poprowadzi nas do darzenia milością innych ludzi i wszystkiego, co On stworzyl. Doprowadza do wzrostu chęci spelniania nakazów i przestrzegania zakazów, które należą do obowiązków czlowieka wobec Allaha. Czlowiek poprzez milość do Allahu Teala kocha też Proroków, swoich starszych, naród i państwo. Umilowanie Allahu Teala jest źródlem każdego rodzaju milości.

Umilowanie Allahu Teala jest bardzo wartościową kosztownością. Na ukochanego nie powinno się skarżyć. Dlatego też wszystko, co pochodzi od ukochanego powinno traktować się z uśmiechem i radością. Wszystko, co pochodzi od Niego, powinno być nam mile.

W celu zyskania prawdziwej milości Allahu Teala powinno się najpierw wierzyć tak, jak napisane jest w Świętym Koranie, w świętych hadisach i wyjaśnione w książkach uczonych islamskich. Potem powinno się podporządkować temu wszystkie swoje slowa i czyny. Powinno się przylgnąć do nakazów Islamu i unikać tego, co jest zakazane.

Zyskający milość Allahu Teala kocha wszystkich ludzi, jest wobec nich milosierny i litościwy, wszystkim pomaga i lubi spelniać dobre uczynki. Nie szuka braków u innych, lecz widzi zawsze tylko swoje braki i blędy. Wobec wszystkich jest mily i grzeczny. Nie sprawia mu w ogóle trudności spelnianie wobec Allahu Teala tego, co zostalo przez Niego nakazane i zakazane. Co należy do naszych obowiązków wobec Allahu Teala?

1. Powinno się prawidlowo wierzyć w Allahu Teala.

2. Powinno się znać atrybuty (zati i subuti) Allahu Teala.

3. Powinno się okazywać szacunek imionom Allahu Teala i gloryfikować je wypowiadając.

4. Powinno się być podporządkowanym nakazom i przestrzegać zakazów Allahu Teala.

5. Powinno się bardzo kochać Allahu Teala, bać się Jego gniewu i mieć nadzieję na Jego milosierdzie.

6. Powinno się dziękować za Jego dary, być cierpliwym wobec zeslanych przez Niego klopotów i nieszczęść.

7. Powinno się kochać Jego przyjaciól, nie kochać Jego wrogów i wrogów Jego religii.


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies