www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
10 Sierpień 2018 Piątek - 28 Zilkade 1439   
Strona odwrotna

Dawać zekat

Nakaz zekatu znajduje się razem z salatem w 32 miejscach Świętego Koranu. Każdy dojrzaly muzulmanin, kobieta i mężczyzna, jeśli spelniają warunki, to powinni dawać zekat. Zekat jest prawem jakie ma biedny u bogatego. Nie dający zekat z powodu nie spelnienia tego prawa stają się grzesznikami.

W skrócie podajemy wiedzę na temat zekatu:

1- Minimalną granicą (nisab) zekatu jest posiadanie 20 miskali (96 gramów) zlota albo tej wartości pieniędzy lub towaru handlowego.

2- Posiadający majątek wartości zekatu nazywa się wg religii bogatym.

3- Zmniejszenie się lub powiększenie majątku podlegającego zekatowi lub pieniędzy nie ma znaczenia. Majątek, od którego należy się zekat, jeśli po roku posiada dalej minimalną granicę wartości, to daje się z niego jedną czterdziestą jako zekat biednym. Jeśli nie posiada tej granicy, to nie daje się z niego zekatu.

4- Zekat nie daje się ze zysku, tylko z calości pieniędzy lub towaru handlowego.

5- Do rachunku minimalnej granicy dolącza się należności, obligacje. Po odebraniu ich daje się zekat, można też nim się dostanie.

6- Dlugi odejmuje się od pieniędzy lub towaru. Z pozostalości daje się zekat.

7- Zekat nie daje się dla meczetu, organizacji dobroczynnych i podobnych instytucji. Zekat daje się biednemu muzulmaninowi lub jego pelnomocnikowi.

8- Zekat daje się z towaru, którym się handluje, z innego towaru się nie daje (np. sprzedający dywany nie da żywności, sprzedający żywność nie da dywanów).

9- Zekat z towaru handlowego można też dać w zlocie.

10- Majątek, który nie należy do handlu: domy, dzialki, samochody, sprzęt domowy nie dolącza się do majątku zekatu. (R.Muhtar, Hindijje)Komu daje się zekat?

Nie daje się zekatu: matce, ojcu, dziadkom, babciom, dzieciom, wnukom, żonie i niewierzącemu.

Pod warunkiem, że ten ktoś jest biedny, można dać dla: synowej, zięcia, teściowej, teścia, szwagra, przyrodnich dzieci.

Jeszcze większą zaslugą jest dawanie zekatu, jeśli są oni biedni, takiej rodzinie jak: brat, siostra, ciotka, wujek. (Mewkufat)Uwaga:

Zekat daje się wg miesięcy kameri, tj. wedlug kalendarza Hidżri. I tak np.: dzisiaj jest 7 październik, a wg kalendarza hidżri 14 Ramadan. Dzisiaj stający się bogatym wg religii, jeśli następnego roku będzie dalej bogatym, to daje zekat 14 Ramadana, a nie 7 października.


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies