www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
1 Listopad 2018 Czwartek - 23 Safar 1440   
Strona odwrotna

Salat z dżemaatem

Dżemaat powstaje, gdy przynajmniej jedna z dwóch osób, zostaje imamem do salatu. Sunną jest dla mężczyzn wykonywać pięć salatów fard z dżemaatem. Dla salatu piątkowego i świątecznego dżemaat jest fardem. Hadisy szerif informują, że salat wykonywany z dżemaatem jest o wiele więcej wartościowy.

Nasz Prorok (sallallahu alejhi we sellem) powiedzial: „Za salat wykonany z dżemaatem dawane jest dwadzieścia siedem razy więcej nagród za dobre uczynki niż za salat wykonany samotnie.”

„Kto wykonal dobrze ablucję i udaje się do któregoś z meczetów, aby wykonać w nim salat z dżemaatem, temu Allahu Teala zapisuje za każdy krok nagrodę za jeden dobry uczynek i usuwa mu jeden grzech z zeszytu czynów, wywyższa również o jeden jego stopień w Raju.”

Salat wykonywany z dżemaatem lączy muzulmanów i zapewnia wśród nich jedność. Wzmacnia milość i więź między nimi. Gdy zbierze się dżemaat, to muzulmanie rozmawiają ze sobą, dowiadują się latwo, kto ma problemy, udręki i choroby. Dżemaat jest najlepszym przykladem poczucia jedności wspólnoty muzulmańskiej.

Chorzy, sparaliżowani, nie mający jednej nogi, nie mogący chodzić starcy i niewidomi nie mają obowiązku chodzić na salat z dżemaatem.

„Imamem” nazywa się tego, kto wykonuje salat z dżemaatem i za którym podążają inni. Istnieją warunki, które należy spelnić, aby można bylo zostać imamem i sformować dżemaat.


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies