www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
1 Lipiec 2018 Niedziela - 17 Szewwal 1439   
Strona odwrotna

Obgadywanie

Obgadywaniem jest z zamiarem oczernienia mówienie o wadach, wstydach określonego czlowieka. Obgadywanie jest zakazane. Sluchający, jeśli nie zna tej osoby, to nie jest to obgadywanie. Jeśli obgadywany czlowiek zasmuci się, gdy uslyszy wypowiedziane za jego plecami slowa o wadzie znalezionej w jego figurze, pokoleniu, charakterze, pracy, a nawet ubraniu i mieszkaniu, to jest to obgadywanie. Powiedzenie slów zasmucających prosto w twarz jest też grzechem. Mówić pod osloną, znakiem, ruchem, poinformować pismem jest jak obgadywanie.

W Świętym Koranie jest gloszone:

„Nie oczerniajcie siebie nawzajem.” (Hudżurat 12)

Hadis szerif glosi, że obgadywanie kogoś jest jak jedzenie mięsa zmarlego czlowieka:

„Gdy zostalem wzniesiony na Miradż, to zobaczylem ludzi, którzy paznokciami z miedzi drapali swoje twarze i klatki piersiowe. Spytalem się: Kto to jest? Dżebrail alejhisselam powiedzial: Są to ludzie o okaleczonych osobowościach, którzy z powodu obgadywania jedzą mięso ludzkie.” (Ebu Dawud)

Obgadywanie jest u czlowieka powodem zmniejszenia się nagród za dobre uczynki, brania na siebie grzechów innych. Myślenie zawsze o tym stanie się przeszkodą w obgadywaniu. (Islam Ahlaky)


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies