www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
1 Czerwiec 2019 Sobota - 27 Ramadan 1440   
Strona odwrotna

Noc Miradż - 1

27. noc miesiąca Redżeb nazywa się Nocą Miradż. Miradż znaczy schody. Jest to noc, podczas której nasz Szanowny Prorok został wzniesiony do nieba, w nieznane miejsca. W Surze Isra w pierwszym ajecie poinformowane jest o Miradż.
Gdy nasz szanowny Prorok miał 52 lata, to 27. nocy miesiąca Redżeb przyszedł do niego Dżebrail alejhisselam i zabrał go z Mekki do Jerozolimy i stamtąd do nieba.


Uczeni islamscy głoszą: “Miradż zaszedł razem z duchem i ciałem. Z tego względu, że jest wyraźnie poparty świętymi ajetami, to ten, kto nie uwierzy, że został On zaprowadzony z Mekki do Jerozolimy, stanie się niewierzącym. Zaś ten, kto nie uwierzy, że został zaprowadzony do nieba i w nieznane miejsca, odejdzie od prawidłowej drogi, należy do ehli bidat”
Resulullah (sallallahu alejhi we sellem) widząc podczas Miradż Raj, Piekło, niezliczone różne sprawy, przechodząc przez Tron Boski, Kazalnicę i świat duchowy w nieznanym, niezrozumiałym i niemożliwym do wyjaśnienia dla nas aspekcie bez miejsca, czasu, kierunku, cech zobaczył Allahu Teala. Zyskując dary, które żadne ze stworzeń nie zna i nie zrozumie, w jednym momencie udał się do Jerozolimy i stamtąd do Mekki.
 

Podczas Miradż obowiązkiem stał się 5 razy dziennie salat. Przedtem był tylko salat poranny i popołudniowy. W Noc Miradż salat wieczorny 3 rekaty, pozostałe salaty jako 2 rekaty stały się obowiązkiem (fard). W Medynie podczas drugiego nakazu poza salatem porannym i wieczornym pozostałe zostały podniesione do 4 rekatów. W 4. roku Hidżri te salaty zostały zmniejszone dla podróżujących znowu do 2 rekatów. Wypowiadanie Ezan rozczęto przed Hidżretem w Mekce w Noc Miradż. W pierwszym roku hidżri ezan został nakazany do informowania o porach salatu.
 

Zdarzenie Miradż wpłynęło na wzmocnienie wiary u muzułmanów, zaś u niewierzących do okazania jeszcze większej wrogości. Niewierzący nie uwierzyli i pytali się: Ile drzwi, okien ma Mesdżid Aksa”... Podczas Miradż Resulullah nie zwrócił uwagi na to. Wtedy Dżebrail alejhisselam przyniósł mu przed oczy (jak telewizor) i Prorok alejhisselam odpowiedział.


Tej błogosławionej nocy jak i w pozostałe błogosławione noce powinno się odrabiać zaległe salaty, czytać Święty Koran, okazywać skruchę i modlić, odwiedzić uczonych, ucieszyć biednych. Dzień powinno spędzić się na poście, a noc na ibadet.


“Tej nocy za dobry czyn zyskuje się 100 letnie wynagrodzenie.” (I.Gazali, Ebu Musa el Medeni)
“27. dnia miesiąca Redżeb poszczący zyskuje taką nagrodę, jaką zyskuje się za 60 letni post (nafile).” (I.Gazali, Ebu Musa el Medeni)
 

Miradż

Nasz ukochany szanowny Prorok (sallallahu alejhi we sellem) każdemu napotkanemu plemieniu opowiadał o Islamie. Chciał, żeby brano go pod ochronę i pomagano Mu w wyjaśnianiu ludziom Islamu. Jednakże nikt nie został muzułmaninem, ani też nie chciał Go chronić. Oprócz tego bijąc, obrażając, wyśmiewali się z Niego. Znęcając się nad Nim, zaprzeczali Jemu. Wysłannik Wielkiego Allaha był bardzo zmęczony, głodny i smutny. Dnie tak spędzał, do późnej nocy był w takim stanie. Niewierzący z Mekki ciągle prześladowali Jego i jak stanowili przeszkodę ludziom odwiedzającym Kaabę w przyjęciu Islamu, tak też i znęcali się nad szanownym Prorokiem. W końcu nie było już miejsca, gdzie szanowny Prorok mógłby pójść. Wszędzie byli wrogowie. Tej nocy poszedł na dzielnicę Ebu Taliba do domu Ummu Hani córki wujka Ebu Taliba.


Ummu Hani, wtedy to jeszcze nie była muzułmanką, spytała się: “Kto tam”“ Wysłannik Wielkiego Allaha powiedział: “To ja, syn twojego wujka, Muhammed. Jeśli się zgodzisz, to przyszedłem w gości.”
 

Ummu Hani powiedziała: “Poświecę życie dla takiego jak ty gościa, który jest prawidłowego słowa, godnym zaufania i zaszczytnym człowiekiem. Tylko, gdybyście przed przyjściem powiadomili, to bym coś przygotowała. Teraz nie mam nic, czym mogłabym poczęstować.”

Szanowny Prorok odpowiedział: “Nie chcę nic do jedzenia ani picia. Niczego nie pragnę. Wystarczy mi tylko miejsce, gdzie mógłbym modląc się, błagać mojego Pana.”

Ummu Hani wprowadziła do domu szanownego Proroka, dała Mu matę, miednicę i dzbanek. U Arabów poczęstowanie gościa, chronienie go przed wrogiem należało do jednych z najbardziej honorowych obowiązków. W domu zaznanie przez gościa jakiejkolwiek szkody było wielką czarną plamą dla gospodarza domu. Ummu Hani pomyślała sobie: “On ma w Mekce wielu wrogów. A nawet są tacy, którzy chcą Go zamordować. W celu chronienia mojego honoru będą do rana go strzec.” Wzięła miecz swojego ojca i zaczęła krążyć wokoło domu.

Tego dnia Wysłannikowi Wielkiego Allaha sprawiono bardzo dużo cierpień. Zrobił ablucję i zaczął modlić się błagając Wielkiego Allaha, prosił o wybaczenie ludziom, ich uwierzenie i zyskanie przez nich szczęścia. Był bardzo zmęczony, głodny i smutny. Położył się na macie i zapadł w sen.

W tym momencie Wielki Allah oznajmił Dżebrailowi (alejhisselam): „Mojego ukochanego Proroka bardzo zasmuciłem. Zraniłem Jego błogosławione ciało, delikatne serce. Będąc w tym stanie, dalej mnie błaga. Poza mną o niczym innym nie myśli. Idź, przyprowadź Mojego Ulubieńca! Pokaż Mu mój Raj, moje Piekło. Niech zobaczy dary, jakie przygotowałem dla Niego i Jego kochających. Niech zobaczy męki, jakie przygotowałem dla tych, co Jemu nie uwierzyli, zranili Go słowem, pismem i zachowaniem. Ja będę Jego pocieszać i owijać rany Jego delikatnego serca.”

Cdn.


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies