www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
1 Marzec 2018 Czwartek - 13 DzemazyjjelAchir 1439   
Strona odwrotna

Dotrzymać tajemnicy

Tajemnica jest tym, co powinno się ukryć i nie mówić innym. Gdy inni uslyszą, to albo będziemy zawstydzeni albo nie dokonamy tego czynu. Z tego względu powinno się dotrzymać tajemnicy, jest to jednym z ważnych powodów osiągnięcia sukcesu. Czyny, które można zaliczyć do tajemnicy powinno się ukryć.

Wielu rządców powiedzialo, że jednym z najważniejszych powodów zyskania sukcesu jest dotrzymanie tajemnicy.

Przeważnie nie dotrzymujący tajemnicy potem ubolewają. Czlowiek jest panem niewypowiedzianego slowa, zaś wypowiedzianego skazańcem. Nie wszyscy potrafią latwo dotrzymać tajemnicy.

Tajemnica jest niewolnikiem czlowieka. Wypowiadając ją czlowiek staje się jej niewolnikiem.

Nie mów nikomu tajemnicy! Jeśli powiesz mądremu, to będziesz w jego oczach poniżony. Jeśli powiesz glupkowi, to mówiąc innym zdradzi ciebie.

Jeśli powiesz innym tajemnicę, to znaczy, że w twoim sercu nie zmieścila się. Jak możesz oczekiwać, by zmieścila się ona w sercu innych? Nie oczekuj, by innych serca byly obszerne dla twojej tajemnicy, gdy twoje serce jest dla niej za male. Usiądź i sam się zawstydź!

Nie mów tajemnicy tym, co chcą o niej uslyszeć, oni ją rozgloszą.

Glupka serce jest na języku, mądrego język jest w sercu. (Tzn. glupi nie dotrzyma tajemnicy, mądry jej nie rozglosi.)

Tajemnica powiedziana jednej osobie nie jest już tajemnicą.

Nie mów tajemnicy przyjacielowi, (przyjaciel ma przyjaciela) on powie swojemu przyjacielowi.

Z tego powodu, że jest bardzo malo ludzi, którzy potrafią dotrzymać tajemnicy, nie jest prawidlowo mówić o swoich tajemnicach innym. Powiedziane nam to, co jest skryte, powinno się od razu zapomnieć, nikomu innemu nie powinno się mówić! Jednym z imion Allahu Teala jest Settar, co znaczy ukrywa brzydkie, wstydliwe czyny. Allahu Teala kocha slugę, który ukrywa wstydy ludzi. Hadis szerif glosi:

„Ukrywający wstyd swojego przyjaciela zyskuje nagrodę, jakby wskrzesil zmarlego. Allahu Teala takiemu komuś ukryje wstydy na ziemi i w życiu pozagrobowym.” (Hakim)

Jeśli uslyszane slowa komuś zaszkodzą, to nawet jeśli ten ktoś nie powie: „nikomu tego nie mów,” to powinno się ukryć te slowa. Hadis szerif glosi:

„Nie jest dozwolone mówienie o tym, co jest mówione pomiędzy dwoma osobami, jeśli jedna z dwóch rozmawiających osób nie będzie zadowolona z tego, gdy inni uslyszą.” (Hakim)


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies