www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
20 Styczeń 2019 Niedziela - 14 DzemazyjjelAwwal 1440   
Strona odwrotna

Zródla wiedzy religijnej

Podstawy i związane z nimi dowody doprowadzające do powstania wiedzy religijnej nazywa się edille-i szerijje. Jest ich cztery:

1.Księga: Święty Koran

2.Sunna: slowa, czyny, sposób zachowania się naszego szanownego Proroka i czyny, które on widzial i nie byl przeszkodą w ich spelnianiu

3.Idżma: jednoglośne zdanie uczonych islamskich mudżtehid w prawach dotyczących spraw religijnych

4.Kyjas: analogiczne porównanie praw tzn. jeżeli nie ma na ten temat św. ajetów i św. hadis, to porównuje się je do podobnego znanego prawa. (wg Abdulgani Nablusi)

Wszystkie prawa, które nie są oparte na tych dowodach nie zostają przyjęte, należą do bidat (innowacji w religii).

Ze względu na to, że po czwartym wieku Hidżri nie zostalo wyksztalconych więcej uczonych mudżtehid, Idżma i Kyjas nie istnieją już więcej. I dlatego też mówiąc o Idżma lub Kyjas bierze się pod uwagę jako uczonych mudżtehid: Sahabi tj.przyjaciól szanownego Proroka, Tabiin tj. tych, co widzieli Sahabi i Tebe-i tabiin tj. tych, co widzieli Tabiin. (Ibni Abidin, Imam Gazali)

Jeśli coś nie zostalo poprzez Idżmę Sahabi poinformowane, to jednoglośne zdanie Tabiin staje się Idżmą. Jeśli nie zostalo poinformowane przez Tabiin, to jednoglośne zdanie Tebe-i tabiin jest Idżmą, ponieważ uczeni tych trzech wieków tj. mudżtehid zostali wychwalani przez św. hadisy. Nazywa się ich selef-i salihin. (Ibni Abidin) 


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies