www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
3 Luty 2023 Piątek - 12 Radzab 1444   
Strona odwrotna

Piękny charakter i zwyczaje Proroka Muhammeda (sallallahu alejhi we sellem)-5

37.Zgodnie ze zwyczajami w Arabii zapuszczal wlosy do polowy ucha, gdy przekroczyly tę dlugość, to je obcinal. Smarowal swoje wlosy oliwą. Podczas podróży zabieral ze sobą zawsze butelkę z oliwą. Gdy smarowal wlosy oliwą, to najpierw okrywal glowę muślinem, potem nakladal baszlyk. W ten sposób nie widać bylo, że mial posmarowane wlosy oliwą. Czasami zapuszczal wlosy i zostawial je z przodu po obu stronach zwisające. W dniu, gdy zdobyl Mekkę mial w ten sposób zapuszczone wlosy.

38.Smarowal swoje ręce, glowę i twarz różnymi zapachami, kadzil się kamforą i aloesem.

39.Materac jego byl zrobiony z wygarbowanej skóry wypelnionej przędzą daktylową. Gdy przyniesiono mu materac wypelniony welną, to nie przyjąl go i powiedzial: „Ej, Aisze! Przysięgam Allahowi, jeśli zechcę, to Allahu Teala wszędzie, gdzie będę, obdarzy mnie stosami zlota i srebra.” Czasami spal na macie, desce, filcu z welny lub na golej ziemi. Ibni Abidin (rahime-hullahu Teala) rozpoczynając opisywanie postu powiedzial: „To, co robil Prorok Muhammed (sallallahu alejhi we sellem) i robilo w dalszym ciągu po nim czterech kalifów nazywa się Sunna (Sunnet). Opuszczenie Sunnet-i huda bez powodu jest niedozwolone, zaś Sunnet-i zaide jest dozwolone. Abdulgani Nablusi (rahime-hullahu Teala) w książce pt. „Hadika” napisal: „Sunnet-i huda nazywa się obrządki religijne dokonywane przez blogoslawionego Proroka, które nie gniewaly, nie smucily jego, jeśli byly nie spelniane przez innych. To, co ciągle robil nazywa się Sunnet-i muekkede. To, co robil zgodnie z obyczajami nazywa się Sunnet-i zaide albo Mustehab. Tak jest z rozpoczęciem czegoś dobrego, pożytecznego z prawej strony, prawą ręką np. budując, jedząc, pijąc, siedząc, wstając, śpiąc, podczas szycia i używania ubrań, robienia różnych przyrządów. Nie robienie tego i robienie tego, co później stalo się obyczajem np. używanie lyżki, sita nie jest przeciwne religii, nie jest spaczeniem. Z tego wynika, że jedzenie przy stole widelcem i lyżką, spanie w lóżku, korzystanie z radia, telewizji, magnetofonu podczas konferencji i lekcji w szkole o etyce i technice, jeżdżenie wszystkimi rodzajami pojazdów, używanie okularów, kalkulatorów, itp. przyrządów technicznych, to, co jest innowacją w obyczajach jest zezwolone. Są one nowościami w obyczajach. Cdn.


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies